| darkmy a întrebat:

Care este corespondenta dintre "Baltagul" si "Miorita"? (cel mai bun raspuns primeste funda )

5 răspunsuri:
| alecs94 a răspuns:

Baltagul este o continuare a mioritiei, asa spunea un crtic literar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acesta nu e site de teme, intreaba pe http://temelaromana.webs.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci daca le-ai fi citit pe amandoua ceea ce ma cam indoiesc, ai fi observat ca au aproximativ acceiasi actiune cu mici diferente, in baltag se vorbeste despre Vitoria care il cauta pe Nechifor iar in miorita despre mama unui barbat in baltag cainele este singurul martor la omor iar la miorita este o oaie care il avertizeaza pe stapan sa-si aduca CAINELE deci vei si tu o mare asemanare tongue

| selena_7584 a răspuns:

Asemanarile dintre romanul "baltagul" de Mihail Sadoveanu si balada populata "miorita" sunt evidente, s`ar putea spune ca actiunea operei sadoveniene este o continuare a creatiei populare.in sustinerea acestei idei,se pot identifica mai multe repere:. romanul are ca moto doua versuri din balada populara:"stapane,stapane/mai cheama s`un cane...". substanta epica a romanului pastreaza tema celor trei ciobani,dintre care unul "are oi mai multe/mandre si cronute,/si cai invatati,/si cani mai barbati". cadrul natural mirific,un taram feeric,ilustrat de peisajul cararilor stramte sapate in munte,un plai ca o adevarata < gura de rai >. omorul este infaptuit de cei doi ciobani pentru a`i lua lui lipan oile(< am facut fapta asta,ca sa-i luam oile >), intocmai ca in balada. cainele lupu este in roman foarte devotat stapanului sau, la fel cum in balada oita nazdravana este cea care incearca sa`1 salveze. pe ciobanul disparut il cauta,in ambele opere,o femeie,care in ablada este >maicuta batrana >,iar in roman este nevasta,o munteanca in stare de fapte eroice. uciderea ciobanului are oc in balada >l`apus de soare >,iar in roman >era vremea de asfintit >,vitoria facand precizarea ca ea stie ca omorul s`a intamplat < la asfintitul soarelui >. transhumanta este ilustrata de ambele opere,prin mutarea oilor de la munte la ses si invers,in functie de anotimp '' >miorita >a reprezentat la constiinta scriitoriceasca a lui sadoveanu o obsesie a carei traiectorie poate fi precis reconstituita.ea este amintita meteoric sau reprodusa partial si comentata in < maria sa puiul padurii >,in povestirea < orb sarac >din ciclul < hanu ancutei >,in >anii de ucenicie >si,in fine,spre sfarsitul vietii, in >cantecul mioarei >, in care autorul insceneaza un veritabil colocviu asupra diverselor variante ale baladei ''(monica spiridon-< sadoveanu. divanul inteleptului cu lumea >)...

Întrebări recente