| Petrean_Bogdan_1993 a întrebat:

Care este definitia genului epic da si FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Maria47 a răspuns:

Funda? big grin
GENUL EPIC

Genul epic cuprinde totalitatea creatiilor epice adica acele opere literare in care autorul isi exprima indirect sentimentele prin povestirea unor fapte, a unor intamplari si prin intermediul personajelor.

Particularitati:

Genul epic cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte. Orice opera epica are 3 elemente definitorii: narator, actiune, personaje.Modul de expunere predominant al acestor opere este naratiunea.Naratorul este cel care povesteste (nareaza, relateaza) intamplarile:Naratorul poate fi autorul sau unul dintre personaje.Relatarea se poate face la persoana a III-a sau la persoana I. Povestitorul se detataseaza de faptele relatate si este obiectiv.

| Petrean_Bogdan_1993 explică (pentru Maria47):

Multumesc de ajutor

| Maria47 a răspuns (pentru Petrean_Bogdan_1993):

Cu placere! happy

4 răspunsuri:
| puppetmaster a răspuns:

Genul epic cuprinde totalitatea operelor in care autorul isi exprima in mod indirect ideile, sentimentele, atitudinea prin intermediul actiunii si al personajelor

| Petrean_Bogdan_1993 explică:

Am nevoie acum de raspuns!winking