| xCatastrophe a întrebat:

Care este diferenta dintre Anime si Manga? Ce lucruri au in comun si ce nu? confused Exemple...Mersii`! kiss

Răspuns Câştigător
| AnnaMaria a răspuns:

Anime (din cuvântul japonez アニメ anime, la rândul lui o abreviere a cuvântului englez animation, însemnând animaţie, pluralul corect fiind anime-uri [1]) reprezintă orice film de animaţie produsă în Japonia sau originară din aceasta.Iniţial anime-urile erau desenate manual, însă în ultimii ani tehnicile asistate de calculator practic s-au generalizat. Tehnicile anime sunt utilizate în seriale televizate, producţii cinematografice şi video, jocuri pentru computer, publicitate etc. În ce priveşte conţinutul, formatul anime este utilizat în toate genurile ficţionale.

Manga (漫画) este cuvântul japonez pentru benzi desenate (uneori folosindu-se de asemenea şi komikkuコミック). În afara Japoniei, termenul este utilizat strict pentru benzile desenate de origine japoneză.

5 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Pai ANIME sunt desenele animate japoneze.
Iar MANGA sunt benzile desenate japoneze (sunt alb-negru si se citesc de la dreapta spre stanga).

| Plague a răspuns:

Manga = benzi desenate japoneze (cu stilul lor aparte); anime-urile se fac dupa manga, si sunt animatii cu acelasi stil ca manga (diferite de cartoons si caricaturi). Sper ca ai inteleswinking

| RoxYuuKikyo a răspuns:

Anime sunt desenele japoneze dar care pot fi vizionate si in alte tari iar Manga sunt benzi desenate alb-negru care in alte tari nu se gasesc decat daca le iei de pe internet. De exemplu Inuyasha.
Aici este inuyasha Manga: http://kararuchanart.files.wordpress.com/2010/02/inuyasha-manga.jpg
Si aici Inuyasha anime: http://www.99poze.ro/Inuyasha/9/
Fa diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anime sunt desenele japoneze
Manga sunt benzile desenate

| SupCow a răspuns:

Pai manga e banda desenata dupa care e facut animeul happy de exemplu Naruto a fost prima data manga dupa aia sa facut animeul.