| EmillyC a întrebat:

Care e diferenta dintre Anime si Manga? Funda. ^^.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manga-ul este o banda desenata, facuta in japonia, cu diferite povesti. Anime-ul este aceeasi poveste, doar ca animata. tongue Ca sa se ajunga din manga, in anime (Din banda desenata in banda animata) trebuie dat cam vreo 20 de mii de euro ca sa fie transformat, la niste experti happy Apoi sunt puse la televizor, inca vreo 20 de mii de euro, apoi se filmeaza de catre japonezi, apoi sunt puse pe internet, englezii le traduc in engleza, iar romanii in romana, si tot parcursul acesta lung, dureaza vreo 5 saptamani aproximativ happy. Asa ajungem sa ne uitam la anime-uri traduse in romana tongue. Funda? big grin

3 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Este o diferenţă enormă.
Anime reprezintă orice film de animație produsă în Japonia sau originară din aceasta. La originea acestui gen stau benzile desenate japoneze numite manga.
Sursa: Wikipedia.
Sper că te-am lămurit.

| irbis96 a răspuns:

Anime-seriale.
Manga-benzi desenate.

| Catarga a răspuns:

Manga este o banda desenata scrisa in capitole si volume. Anime este o serie animata Japoneza care extrag si adauga niste lucruri dintr-un anumit Manga.