| mTk273 a întrebat:

Care este diferenta dintre un text subiectiv si un text obiectiv?

Răspuns Câştigător
| Keyko a răspuns:

Intr-un text subiectiv apar figuri de stil, aprecieri ale naratorului sau ale unui personaj si este facut la persoana 1 si a 2-ua. Personajul sau naratorul are legatura cu opera (la pers 1 personajul este si narator). Intr-un text obiectiv naratorul nu are nici o legatura cu subiectu, textul este la persoana a III-a (pe scurt pe narator sau personaj nu il intereseaza ce e scris acolo adica nu se implica emotional).In textul obictiv nu sunt figuri de stil.Totul este facut dintr-o forma obiectiva (adica sunt date sau intamplari concrete cu informatii concrete). Deci tot ce trebuie tu sa stii este ca textul subiectiv este la pers I sau a II-a si sunt figuri de stil (comparatii,epitete,metafore etc.) iar textul obiectiv este la pers a III-a si nu sunt figuri de stil, sunt doar date concrete (ex: turnul cantarestr 1, 67 tone si are 98 de km lungime, etc). funda?

2 răspunsuri:
| brokenwing a răspuns:

Subiectiv inseamna din punctul tau de vedere, o parere. obiectiv= fara pareri, doar relatezi faptul asa cum s-a intamplat.

| sorinshady94 a răspuns:

Intr un text subiectiv relatarea se face la persoana I, viziunea narativa find impreuna cu, iar intr un text obiect relatarea se face la persoana aIII-a, viziunea narativa din darat, iar autorul este omniscient si omniprezent. E simplu.winking