| shhanonymous a întrebat:

Cum fac diferenta intre lirismul subiectiv si cel obiectiv?

Răspuns Câştigător
| tzotzo2562 a răspuns:

Lirismul obiectiv: nararea se face la persoana a III a, autorulnu se implica afectiv, fiind neutru prin tonalitate si informatiile furnizate, impersonal=se adreseaza gandirii; transmite informatii si explicatii
subiectiv: relatarea la pers I a, autorul seimplica afectiv, isi exprima propria opinie, mesajul este orientat spre emitator, se adreseaza sensibilitatii Receptorului; marcile subiectivitatii sunt verbe, pronume si adj. pronominale posesive la persoana I, sper saiti fie de folos, e din caietul meu de romana

1 răspuns:
| sickoffallthings a răspuns:

Dupa pronumele si verbele la diferite persoane.Stai sa caut ca am eu un tabel fain.