| alin322 a întrebat:

Care este diferenta intre catete si catene? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Captoresque a răspuns:

Catena nu, ea are legătură cu chimia. Doar cateta are legătură cu matematică, adică cu geometria.

2 răspunsuri:
| Captoresque a răspuns:

CATÉTĂ, catete, s. f. Fiecare dintre cele două laturi care alcătuiesc unghiul drept al unui triunghi dreptunghic. – Din fr. cathète, lat. cathetus.
Sursa: DEX '98 (1998)

CATÉNĂ, catene, s. f. 1. Șir de încrețituri ale scoarței pământului, formate sub influența unei presiuni laterale. 2. Lanț de atomi legați între ei prin valențe simple sau multiple. 3. (Înv.) Lanț (la ceas, la ochelari etc.). – Din lat. catena.
Sursa: DEX '98 (1998)

| alin322 explică (pentru Captoresque):

Deci cetena nu are legatura cu matematica? adica geometria sau ceva de genul?

| Captoresque a răspuns (pentru alin322):

Catena nu, ea are legătură cu chimia. Doar cateta are legătură cu matematică, adică cu geometria.