ValiMocanu
| ValiMocanu a întrebat:

Care este femininul de la misogin? Ma refer la femeile care au o parere extrem de proasta despre barbati. Cum se numesc ele?

27 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Misandră. dar stii de ce nu prea e cunoscut? Unde ai vazut tu femeie care uraste barbatii?

| Nolkyz a răspuns (pentru Flav):

Misoginule laughing

| Down_Calm_1997 a răspuns (pentru Flav):

Sunt multe femei care se considera superioare tuturor.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns (pentru Flav):

Eu cred că și femeile urăsc bărbații, numai că nu prea vor să arate asta! Ce simt, țin doar pentru ele. happy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Misandrie ca fenomen patologic.
Misandra este recunoscut de DEX, insa am auzit si de minsandrina, insa DEX-ul nu recunoaste termenul.

regis
| regis a răspuns:

Femininul de la misogin este misogina.
Nu stiu daca exista in DEX un termen echivalent pentru misogin, insa cu siguranta acesta nu este misandra. Misandria este o boala, antrofobia... o fobie. Misoginii nu sunt dezgustati de femei, nu sunt deranjati de prezenta lor, nu le e teama sa le aiba in jur, cred ca mai degraba le percep ca fiindu-le inferioare si le trateaza ca atare.

regis
| regis a răspuns:

@supersx - androgine e cu totul altceva. Nu stiu daca ai spus-o in gluma, insa androgin inseamna hermafrodit.

regis
| regis a răspuns:

@laur - verificand sursele citate de tine, exista mari dubii. In dex apare la misandrie si cuvantul "PATOLOGICA", care le lipseste misoginilor.
Doamnei profesoare de romana - asa cum spunea si @Laur, misogin este folosit de obicei ca si substantiv, nu ca adjectiv si are forma de feminin "misogina", mentionata in DEX, deci recunoscuta de Academia Romana. Stai jos, patru. happy

| RamonaMn a răspuns:

Ma gandeam la misogina dar era o greseala fatala. happy

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Termenul e misandrie

| Diav0la a răspuns:

""Hahahaha .cum dumnezeu dau search google la cuvantul misogin si dau peste o intrebare a amicului Vali La toate m-as fi gandit numai la asta nu Si daca e sa ma gandesc la faptul ca cel care a devenit misogin trebuie sa fi iubit cu adevarat femeie ( doar o dragoste mare duce la o ura la fel de mare ) da-mi voie sa spun ca femininul de la misogin ii "nevasta" .asa cum nonsensul iscat de misogin ii "amanta ". In alta ordine de idei .salutari amice kisses for you my darling"". ii musai sa revendic raspunsul la aceasta intrebare pe care din graba l-am trimis anonim fiindca nu aveam un cont creat aici... Multumesc pentru stimularea neuronala ...bine ca nu is blonda sa moara de singuratate bietul neuron tongue

| funnymantm a răspuns:

Chiar mi-am adus aminte ca am cautat pe net intentionat bancuri misandrice si am gasit... numa ca doar rubrica exista, bancurile lipseau laughing cica "nu exista intrari" laughing

Laur
| Laur a răspuns:

Misandra.

Laur
| Laur a răspuns:

Pentru doamna profesoara de romana: intrebarea nu se referea la femininul cuvantului misogin (care tind eu sa cred ca e si substantiv, nu doar adjectiv) ceva de genul "misogina" (poate ar fi mers "antifeminista"), ci la echivalentul (omologul) pentru repulsia fata de barbati (din partea femeilor), adica "misandria".

Alte răspunsuri
| DarkBlood32 a răspuns:

Misandra laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Androfobie se numeste fenomenul rolling on the floor deci androfoaba big grin tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misandra nu se regaseste in DEX, desi cineva mi-a spus ca este acceptat termenul, dar androfob/oaba este si in DEX.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramona, 'misogin" inseaminea ura fata de femei, nu fata de barbati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Androgine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am 25 de ani si sunt profesoara de Limba Romana si acest adjectiv misogin nu are, nu poate avea si functie la feminin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt eu aia, deci de ce sa-mi bat capul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahahaha .cum dumnezeu dau search google la cuvantul misogin si dau peste o intrebare a amicului Vali laughing La toate m-as fi gandit numai la asta nu laughing Si daca e sa ma gandesc la faptul ca cel care a devenit misogin trebuie sa fi iubit cu adevarat femeie ( doar o dragoste mare duce la o ura la fel de mare ) da-mi voie sa spun ca femininul de la misogin ii "nevasta" .asa cum nonsensul iscat de misogin ii "amanta ". In alta ordine de idei .salutari amice happy kisses for you my darling happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misandra care vine de la misandrie http://dexonline.ro/search.php?cuv=misandrie

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as zice "feminista", dar feministele mai mult militeaza pentru egalitatea in drepturi, nu sunt neaparat pornite impotriva barbatilor. Femeile cu pareri proaste despre barbati se numesc lesbiene...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femininul este misandrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, as vrea sa clarific cateva lucruri:
1. O femeie misogina nu uraste barbatii, considera femeile inferioare
2. Femeile cu pareri proaste despre barbati nu se numesc lesbiene. Lesbianismul este doar o orientare sexuala si nu influenteaza modul in care ii privim pe cei din jur.

Si termenul este "misogina", cel putin ca adjectiv, ca substantiv, nu stiu.
Apropo, domnule "Misogin" cum v-ati semnat, mai spuneti, ca persoanele mai inteligente isi vor da seama cam cat este IQ-ul dumneavoastra. Vreau sa spun doar ca misoginismul e cam pueril.Cand ti-am citit comentariul, mi-am amintit de certurile dintre copiii de gradinita gen "esti prost ca nu ai masinuta nu mai stiu de care" sau "fetele sunt proaste ca nu se joaca (virgula)cu roboti"etc.

| djtom a răspuns:

Un termen foarte putin folosit : MISANDRIE!