| Albert_Ionescu_1995 a întrebat:

Care este procentul masic de azot din glocolglicina? sau cum se calculeaza...

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

Cred ca te referi la glicil-glicina. Formula moleculara este C4H8N2O3

Calculam masa totala:
12*4 + 8*1 + 14*2 + 16*3 = 132

Pentru a afla masa oricarui element chimic, folosesti regula de trei simpla.
Am notat cu A glicil-glicina.
132 A... 28 N (Azot)
100 A... x N (Azot)
x = (28 * 100)/132 = 21, 21%

Ca sa fie mai usor de retinut citesti asa: In 132 unitati de glicil-glicina sunt 28 unitati de Azot. Deci in 100 unitati de glicil-glicina sunt x unitati de Azot. Afli x.

Noi am aproximat masele, nu am luat zecimalele. Deci rezultatele nu ne vor da exact.

https://www.caymanchem.com/chemAssistant/Tool/4002
Aici te poti verifica.