| Karinakari99 a întrebat:

Care este programa de bac limba romana 2017, profil uman? Va rog, cat mai clar!

Răspuns Câştigător
| xFlo a răspuns:

GENUL EPIC
1)Basm cult "Povestea lui Hrap-Alb" Ion Creanga
2)Nuvela romantica de inspiratie istorica "Alexandru Lapusneanul" Costache Negruzzi
3)Nuvela psihologica realist-obiectiva "Moara cu Noroc" Ioan Slavici
4)Roman,modern,interbelic,realist,social,obiectiv cu accente traditionale si psihologice "Ion" Liviu Rebreanu
5) Roman modern, interbelic subiectiv de analiza psihologica "Utima noapte de dragoste, intaina noapte de razboi"Camil Petrescu
6) Roman modern interbelic realist obiectiv de factura balzaciana "Enigma Otiliei"George Calinescu
7) Roman modern post-belic realist social obiectiv cu accente traditionale si psihologice "Morometii" Marin Preda
8) Roman Traditional realist obiectiv interbelic "Baltagul" Mihail Sadoveanu
GENUL LIRIC
1)Romantismul "Luceafarul" Mihai Eminescu
2)Simbolismul George Bacovia "Plumb"
3)Modernismul traditional clasicizant " Testament" Tudor arghezii
4) Modernismul expresionist Lucian Blaga "Eu nu strivesc corola de minuni a lumi"
5)Modernismul Ermetic Ioan Barbu "Riga Crypto"
6)Neo modernismul Nikita Stanescu "Leoaica tanara, iubirea"
7)Traditional Vasile Voiculescu "In gradina ghetimaniei", Micea cartarescu "In gradina ghetimaniei "
GENUL DRAMATIC
1)Comedie I.L Caragiale "O scrisoare pierduta "
2)Drama Marin Sorescu "Ilona "
Ideologii literare
1)Dacia literara -Mihail Kogalniceanu
2)Titu Maiorescu"Junimea "
Asta e lista minima de lecturi :*

| xFlo a răspuns (pentru xFlo):

Am uitat sa mentionez de "Cel mai iubit dintre pamanteni" happy sunt sanse mici sa pice, dar daca ai cerinta sa scrii despre un roman de Marin Preda poti scrie Morometii sau Cel mai iubit dintre pamanteni

| Karinakari99 explică (pentru xFlo):

Mulțumesc,așa o știam și eu, dar sigur Rugăciune de Octavian Goga nu este?

| xFlo a răspuns (pentru Karinakari99):

Hmmm,eu nu am auzit de ea happy dau si eu BAC ul

| Daughter a răspuns (pentru Karinakari99):

Eu stiam ca este.

8 răspunsuri:
| Karinakari99 explică (pentru Andersen2k18):

Nu cred ca e buna, Hanul Ancutei sigur nu mai este in programa!

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Karinakari99):

Aici depinde de programa scolii, mai intreaba si tu.Dar normal tu trebuia sa stii tematica pana acum.

| Bianca_Ganea_1997 a răspuns:

Am observat ca multi considera ca ar putea pica morometii.