| Anonimuuuussssss a întrebat:

Care este rolul verbelor la prezent si imperfect intr-o descriere?

3 răspunsuri:
| ZeePinkStar a răspuns:

Buna happy Subliniaza momentul actiunii, cele la prezent certitudinea, exprimarea adevarului general, iar cele de imperfect - continuitatea unei stari din trecut happy

| DownTheStairs a răspuns:

Utilizarea verbelor la imperfect plaseaza actiunea in continuitate, ii confera acesteia o valoare durativa, o eternizeaza. Verbele la prezent -certitudinea /exprimarea unui adevar general Sper ca te-am ajutat happyFundahappy

| aditron a răspuns:

Este de a arata la ce timp se descrie personajul