| Erika_Paczilinecz_1992 a întrebat:

Care este sablonul de argumentarea unei opinii despre mesajul unei opere epice? nu gasesc niciunde decat a unei opere lirice.

1 răspuns:
| fancybeach a răspuns:

Suna cam asa: opera... de... apartine genului epic deoarece autorul isi exprima atitudinile si sentimentele indirect, actiunea este plasata in timp si spatiu iar modul predominant de expunere este naratiunea imbinata cu descrierea si /sau dialogul( depinde de caz)
Poti folosi aceasta definitie pentru a crea diferite argumnete....in primul rand actiunea e plasata in timp si spatiu doearece....si tot asa!