| bfvhjcv a întrebat:

Care este semnificatia proverbului "Ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea ca ti se-ntample"?
Din moment ce iti doresti cu adevarat un lucru, e evident ca doresti sa se intample acel lucru.
multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ThePoet a răspuns:

Pai da, logic, dar se refera cand la situatiile cand gandesti negativ. Cand crezi ca se va intampla ceva rau e foarte probabil sa se intample. Mai este un proverb pentru asta: "De ce ti-e frica nu scapi!".

8 răspunsuri:
| 이벨 a răspuns:

De exemplu daca cineva zice (in gluma): "Sper sa patesti ceva oribil" asta se va si intampla si apoi iti pare rau. Eu cel putin asa am auzit

| enverhoxha a răspuns:

Nu e un proverb, e un dicton. Înseamnă că se întâmplă să-ţi doreşti ceva care de fapt nu ţi se potriveşte. Când chiar se întâmplă, te trezeşti că îţi pare rău.
De pildă, vrei să te faci cât mai repede mare, dar când ajungi adult descoperi că era mai bine înainte. Sau visezi să te căsătoreşti şi să fii la casa ta, dar după ce se întâmplă îţi dai seama că nu eşti fericit(ă).

| Andreeeeee a răspuns:

Pai da.dar uneori ai putea spune si cuvinte urate.cum ar fi.mi'as dori sa patesti ceva sau sa mori.mai mult la chestiile astea se refera.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ce as putea spune prin chestia,, ai grija ce iti doresti", adica orice lucru bun poate fi interpretat si rau si de aceea trebuie avut grija ca orice cuvant gresit nu il mai poti da inapoi...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se refera mai mult la partea necunoscuta constientului, in momentul luarii deciziei. Ceva de genul " ai grija la repercusiuni!". Poate este spre binele tau, dar spre raul altora. Asta duce automat la sfatul "gandeste-te de doua ori, inainte de a lua o decizie".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand e formulata, subiectul este intr-o stare de excitabilitate nervoasa negativa, pozitiva cand este spusa ironic.
Functie de asta si de intensitatea cu care isi doreste acel lucru, se poate indeplini. Scopul este ca subiectul sa stie de ce putere dispune... doar gandind.

| alexandru171 a răspuns:

Ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea ca ti se-ntample pai cum auzi asa si este Ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea ca ti se-ntample deci in momentul cand ati doresti ceva trebui sa ai grije si daca acel ceva este bun sau rau pentru tine ca mai tarziu sa nu regreti ca te-ai dorit pentru ca daca ati doresti ceva mult se va intampla de aceai ai grija ma rfer si la cei care spun sa mora mama tata etc aveti grija legea universala functioneaza rolling on the floorlaughing

| Someone_9716 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fie ceva negativ la ceea ce te gandesti. Uneori ceea ce iti doresti nu e pentru tine. happy