| bobinho2010 a întrebat:

Care este semnul zeului Enlil? Am nevoie urgent.

6 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Tronul cu coroana, documenteaza-te de pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tronul cu coroana

| bobinho2010 explică (pentru anonim_4396):

Ai cumva si o poza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bobinho2010):

Din pacate, nu

| onysya a răspuns:

Enlil (nlin), (EN = Zeu + LIL = Punte, "Zeu al Vântului") era numele unei zeități conducătoare care apare în numeroase scrieri de pe tăblițele de piatră/lut sumeriene, akkadiene, hittite, canaanite și mesopotamiene. Numele a fost probabil pronunțat mai târziu (și uneori în traduceri) ca Ellil în literatura akkadiană, hitită și canaanită. Enlil a fost considerat zeul vânturilor și al vremii.
Enlil, împreună cu Anu/An, Enki și Ninhursag au fost zeii sumerieni.

| bobinho2010 explică (pentru onysya):

Stiu ca este zeul vantului, dar cum pot desena vantul? (am nevoie pentru un costum).