| alexandradlr a întrebat:

Care este stilul vostru de învățare? Cum memorati formule, comentarii etc?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Formulele se memoreaza numai lucrand cu ele, rezolvand probleme si exercitii, ca altfel nu ai cum sa le tii minte.
In ce privesc comentariile, citeam cate o fraza sau un paragraf si incercam sa extrag esenta paragrafului, ajungand sa memorez totul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mereu am incercat sa le structurez cat mai simplu. Cam in orice.
Exista x, y sau z, in linii mari.
Dupa ce se stie asta, este mai simplu sa inveti despre fiecare in parte, despre x, y sau z.
Dupa tot asa pana se divide si mai mult.

Si restul... il lasam, nu voiam 10. tongue

| Frank51 a răspuns:

Nu invat ceva ce nu-mi place, prefer să copiez. Mai ales când stiu că nu-mi folosește, sau nu este in aria mea de interes.

La ceea ce imi place, invatatul este foarte simplu si vine de la sine.

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru Frank51):

Copiatul nu îți aduce nimic bun. Este o soluție temporară.

| Frank51 a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

Copiatul este sfânt, am colegi de 10 care au renunțat să mai învețe, citesc doar puțin și copiază 90%, pentru că sistemul de învățământ are 90% materii de umplutură.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

Ajuta lumea sa treaca big grin

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru Frank51):

Ești la o școală profesională să înțeleg sau cum? Întreb doar de curiozitate.

| Frank51 a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

M-am lăsat de școală prin a 10a.

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru Frank51):

Am înțeles.

| Frank51 a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

Glumeam sunt an terminal licență, îmi place să fac glume proaste laughing

| Anuket a răspuns:

Multe pauze, la formule foloseam trucuri, la comentarii eliminam ce nu-mi plăcea, nu înțelegeam sau nu eram de acord. Cu foiele în mână peste tot, pe mașină, afară oriunde, subliniat cuvinte cheie, colorat ca să fie mai plăcut.
Am o memorie așa de bună încât uit până și cuvinte uzuale. Încearcă tot ce poți, eu nu am reușit să memorez.

| DidiPuscariasu3 a răspuns:

Faza nu e cu toaceala, ideea este sa le inveti logic. Aloca-ti timp astfel incat sa inveti teoria, cauti pe net ceva care nu intelegi si lucrezi exercitii pe baza formulelor respective. Daca eu, care eram paleta la fizica si chimie in gimnaziu, am ajuns in a 10 (acum mult timp) sa inteleg chimia organica si ceva fizica aplicand metoda asta, e ceva laughing))))))