| Jojoyo1 a întrebat:

Care-i faza cu al treilea război mondial? Vor recruta si oameni care au fost nevoiți să facă armata, dar nu practica aceasta meserie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o prostie enorma, vehiculata de idioti sau nebuni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oamenii au nevoie uneori de o temă de gândire și de meditație externă, care să îi facă să uite de problemele lor curente reale. Cu cât această temă este mai încărcată de emoție, ea este mai atractivă. Astfel un viitor război, este ceva îngrozitor. Dacă un articol de ziar, o dezbatere televizată aduce în atenție un asemenea subiect, ea atrage, va fi citită, vizionată, comentată. Una din ele este aceasta, al treilea război mondial. Când eram tânăr era la modă lupta împotriva imperialitștilor americani, ațâțători la război, cărora nu le pasă că mor oameni, doar ca să își vândă armele. Astfel se înființase Federația Mondială a Tineretului Democrat, sponsorizată de URSR, care organiza festivaluri ale tineretului, care luptau pentru pace. Existau și reviste, Lupta pentru pace și una care se chema Pentru pace trainică, Pentru democrație populară. In ultimi ani ai regimului Comunist Ceaușescu a inițiat un fel de referendum pentru pace. Astfel într-o duminecă am fost obligați să ne prezentăm la serviciu și să semnăm un apel pentru pace și condamnarea războiului. Toată lumea a fost obligată să semneze. Bine înțeles că acesta nu a avut nici un efect undeva în lume. Dar în oamenii de rând întrețineau psihoza unui război iminent și propaganda că doar URSS și comunismul ne pot scăpa de el.

| morfeo a răspuns:

In mare parte, daca ai intre 18 si 40 de ani te poate chema in armata daca incepe un razboi.

| tibispeedo a răspuns:

Nu o sa fie nici un razboi, fa nani linistit