| Lustra a întrebat:

Care-i faza de fapt cu facultatile de inginerie? Am auzit oameni care au fost la filologie, paraleli deci cu fizica, matematica, informatica si s-au descurcat, altii care spun ca daca n-ai terminat mate-info, o sa-ti fie destul de greu.Nu mai stiu ce sa cred sincer.
Eu am terminat Liceu Tehnologic, BAC-ul luat cu 8.2 Mate (M2), si Fizica 9.2.
Ce ar trebui sa cred? Realistic vorbind, cat de greu imi va fi sa tin pasul?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Ce faci la inginerie n-are nici o treaba cu ce faci in liceu. Trebuie doar sa treci de admitere. Dupa daca inveti serios poti chiar sa-i depasesti pe cei care au facut mate-info la liceu. Bine, ei au avantajul ca daca vorbim de un profil calculatoare, au facut deja informatica ce se preda in anul 1 la facultate, la liceu si pentru ei e doar o reimprospatare a amintirilor. Tu va trebui sa inveti de la 0... intr-un an cat au invatat ei in 2-4 ani.

| Lustra explică (pentru Ineys):

Nu am de gand sa dau la AC, nu ma pasioneaza programare, plus n-am fost mate-info, cum zici tu. Admitere nu se mai da nicaieri acum, doar la Medicina si Politie se mai da admitere. Am vazut niste cursuri de matematici speciale in anul 1 si 2 de ma luau durerile de cap, jur. Ce poti spune despre asta?

| Ineys a răspuns (pentru Lustra):

Sa nu te duci doar pentru ca daca iesi inginer se castiga bine ca in cazul tau n-o sa ajungi sa iesi inginer. Probabil o sa abandonezi ca stiu multe persoane care au facut asa. Daca nu esti facut pentru asta, nu esti si aia e. Chiar persoane care au intrat cu note mari, printre primii la profil, peste 9 au ajuns sa aiba restante peste restante si sa abandoneze in anul 2.

| Lustra explică (pentru Ineys):

Ma intreb si eu asta. Mi-a placut fizica, am luat 9.2 la bac la ea, am facut in liceu materii specifice profilului, 2 dintre ele din ce am inteles is la AR chiar ( AutoCad si Termodinamica), Matematica M2, nu stiu ce sa zic, dar overall, este singura directie pe care am facut-o 4 ani de liceu si m-a pasionat intr-o anume masura.

| sierra1 a răspuns (pentru Ineys):

Hai pe bune?

crezi că-ți mai predă cineva integrale și derivate și alea-alea? Nu dragă, doar ți le cere să le știi

| Ineys a răspuns (pentru sierra1):

Pai da, dar alea iti trebuie doar ca sa-ti iei examenu la matematica. De obicei in primul an se face doar. Si chiar daca nu le stii, daca dai restanta aia de 3 ori e culmea sa nu-l iei odata si-odata.

| sierra1 a răspuns (pentru Ineys):

Mate doar in primul an? din ce puț al gândirii ai scos-o? treci dacă nu știi? tot din același puț ai scos-o? te zboară de-ți merg fulgii sau mai degrabă te retragi recunoscând că ești debil mintal. deci las-o mai moale, nu ești in temă

| Ineys a răspuns (pentru sierra1):

Ciudat, eu nu-mi amintesc sa fi dat pe la vreun curs la matematici speciale. Nici la analiza matematica.

| sierra1 a răspuns (pentru Ineys):

E clar atunci, știm cu cine vorbim

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Si stiu sigur ca n-am scris mai nimic bine dar m-a trecut cumva. Si da, dupa nu prea am mai facut matematica.

| Ineys a răspuns (pentru sierra1):

Acum stim cine vorbeste din fabule si e total paralel cu realitatea.

| sierra1 a răspuns (pentru Ineys):

Tu matematici speciale? ha ha ha.

| Ineys a răspuns (pentru sierra1):

Pai nu, tocmai ce-am zis ca n-am dat pe la cursuri si le-am trecut cumva. Eu ce vorbesc aici, citim sau nu? N-am zis ca stiu matematici speciale, doar c-am trecut examenu.

| Lustra explică (pentru Ineys):

Din curiositate cand ai terminat si unde ai facut-o? daca matematica e cum zici tu unde ai terminat tu, is interesat laughing

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă ai înclinație spre latura de real și faci pregătire în particular pentru admitere și să atingi acel nivel de început, te-ai putea descurca. profilul liceului e irelevant

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca-i cazul sa-ti faci probleme.
Ai luat note destul de mari la mate si fizica si cred ca ai toate sansele sa intrii la o facultate de inginerie, fiindca te vei descurca bine.
Succes la facultate!

| sierra1 a răspuns:

"altii care spun ca daca n-ai terminat mate-info, o sa-ti fie destul de greu" - corect

" 8.2 Mate (M2), si Fizica 9.2....cat de greu imi va fi sa tin pasul?"
dacă notele-s pe bune, te descurci

| Lustra explică (pentru sierra1):

Nu stiu cat pe bune sunt. Anul asta au dat peste tot subiecte super usoare, la UPB se intra acum cu dosar, peste tot e mai usor.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Nu îi cazul să îți faci probleme. Poate îți va fi puțin mai greu, față de restul care au terminat la mate-info, dar cu puțină muncă și efort, vei reuși să ajungi la același nivel cu ei.
Primul an îi mai greuț, deoarece se face multă matematică, după devine mai ușor.