| shhanonymous a întrebat:

Care imi poate da si mie niste scheme pentru explicarea mesajului/ titlului unui text dar si o schema pentru apartenenta la un anumit gen? (am nevoie pentru evaluare nationala) mersi happy

1 răspuns:
| ascovit a răspuns:

Explicarea mesajului:
Mesajul versurilor este incifrat in sensurile ascunse ale limbajului metaforic. intreaga opera este strabatuta de ideea de -, de care este cuprins eul liric atunci cand contempla un peisaj de toamna tarzie. totodata se poate desprinde usor ideea --, ideea sugerata de --
Starea de --a eului liric este sugerata cu ajutorul unui limbaj poetic, expresiv, prin folosirea figurilor de stil variate, precum si imbinarea cu maiestrie cu imaginile artistice. -exemple de figuri de stil-, toate sporind sentimentul de -- instalat in sufletul eului liric. Imbinarea cu maiestrie a imaginilor vizuale cu cele auditive intareste sentimentul de --, - exemple de imagini artistice-

Explicarea titlului
Titlul operei alcatuit dintr-un -- ( ex, substantiv articulat), este in deplinda concordanta cu textul poetic. In plan concret, cuvantul "---" sugereaza o stare de --. In plan poetic, titlul sugereaza sentimente de --ale eului liric generate de -- ( ex contemplarea unui peisaj)
starea de -- a eului liric este sugerata de limbajul metaforic format din diferite figuri de stil si imagini artistice. -Exemple- toate la un loc intaresc ideea de ----
Atat vizualul cat si auditivul intaresc -- care s-au instalat in sufletul eu-lui liric.

Apartenenta la genul liric
Poezia -- de -- este o creatie a genului licrir, deoarece intruneste trasaturile unei astfel de opere.
Acest lucru este evident in primul rand prin faptul ca ideile si sentimentele sunt transmise in mod direct prin intermediul eului liric subiectiv/obiectiv. ( dai marcile subiectivitatii/obiectivitatii).
limbajul poetic este expresiv prin folosirea figurilor de stil (exemple). Toate la un loc sugereaza starea de --, de care este cuprins eul liric. Tot cu ajutorul limbajului metaforic este sugerata si --. Elementele de versificatie atesta apartenenta operei la genulu liric. ( precizezi elementele de prozodie )
In concluzie, prin prezenta eului licric, a imaginilor atristice si a figurilor de stil, prin faptul ca ideile si sintimentele sunt transmise in mod direct, poezia --- de-- apartine genului liric.

Apartenenta operei la gen epic
opera epica se distinge printr-o serie de paticularitati ce o diferentiaza de alte genuri.
fragmentul citat apartine unei operei epice intrucat autorul apeleaza la personaje si actiune pentru. a-si exprima indirect viziunea asupra--. -descrii in cateva randuri personajul principal-
O alta trasatura dinstincta a operei epice o constituie timpul si spatiul actiunii. (le precizezi dand exemple)
Modul de expunere dominant este --, (dai exemple, de exemplu daca este naratiune precizezi prezenta naratorului)
faptul ca actiunea poate fi impartita pe momente ale subiectului este un indiciu ca suntem in fata unei opere epice. (spui din ce moment al subiectului face parte fragmetul dand exemple)

Scuza-mi greselile.
Bafta!