| m2611 a întrebat:

Care sunt diferentele dintre filmul "Ion" si cartea "Ion" de Liviu Rebreanu?

5 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

N-ai citit romanul şi vrei să vezi dacă filmul corespunde cu acesta, aşa-i?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu'mi mai amintesc exact diferentele dar filmul nu prea mi-a placut in timp ce cartea a fost super.

| annabountii99 a răspuns:

Pai in film nu sunt atatea amanunte, trebuie sa fii foarte atent sa vezi unele chestii, gesturi, asta ar fi un.
a doua e: in film sunt introduse si alte intamplari, care in carte nu sunt (filmul doar se inspira dupa carte nu e o potrivire totala)
daca vrei sa o povestesti sau asa ti-as recomanda CARTEA pentru ca e mai explicita, si in plus profesorul isi cam da seama daca ai citit sau nu...stii?
FUNDA?

| Hikarie a răspuns:

Nu sunt foarte mult diferente. Una din diferente este ca in film este prezentat mai pe scurt tot ce se intampla in care, este ca un fel de rezumat ca sa spun asa. In carte o sa gasesti mai multe informatii, mai detaliat.
Daca ai nevoie de carte pentru scoala iti recomand sa citesti cartea mai mult decat sa vezi filmul deoarece este posibil ca din film sa nu primesti suficiente informatii.

| m2611 explică:

Am citit cartea, nu am putut vedea filmul si îmi trebuie o Mica comparație. Exact care sunt diferentele.