| achirutza a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna care sunt diferentele dintre filmul "Ion Blestemul Pamantului - Blestemul Iubirii" si romanul "Ion" de LIviu Rebreanu? Asta in cazul in care filmul nu respecta actiunea romanulu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmul are doar cateva actiuni descrise in roman.romanul este amplu si detaliat. afli multe despre personaje si le poti analiza actiunile si personalitatile in contextul satului si vremurilor de atunci.recomand,cetirea romanului si dupa aia vizionarea filmului.de ce? gheorghe dinica a fost recomandat si i s-a cerut sa joace rolul lui ilie moromete in filmul morometii. a spus; este un rol prea mare pentru mine.si l-a jucat rebengiuc.cred ca a fost magistral.perfect,pentru rol, altul mai bun nu era.

1 răspuns:
| anad a răspuns:

Filmul respecta actiunea romanului. Diferenta este ca volumele cartii se numesc"Glasul pamantului" si "Glasul iubirii".