| Cudrici_Ioan_1990 a întrebat:

Care sunt figurile de stil care se cer la evaluarea nationala clasa a VIII-a?

Răspuns Câştigător
| BizSinir a răspuns:

Pai trebuie sa stii sa recunosti metaforele, epitetele, comparatiile, enumeratiile, personificarile, hiperbola...in general acestea predomina in textele si poieziile suport
Succes!

| Cudrici_Ioan_1990 explică (pentru BizSinir):

Mersi, am cautat pe wikipedia sa vad daca nu am uitat vreunul si cum majoritatea dintre alea de acolo nu le-am facut m-am gandit sa intreb aici

| BizSinir a răspuns (pentru Cudrici_Ioan_1990):

Pai sunt mult mai multe figuri de stil dar alea le vei intalni mai incolo la liceu. Axeaza-te pe astea si invata sa le identifici.
O seara frumoasa!