Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2988443intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
2 Sep
SATI 287.302AFISARI
132.999VIZITE
118.198V. UNICI

Care sunt imaginile artistice? descrierea se da la examenul de romana?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Imaginile artistice sunt de trei feluri : imagini vizuale ( adica un vers sau o fraza ce te face sa iti imaginezi un tablou, o imagine), imagini auditive (de ex. Vuietul vantului baga frica in noi)(ce te face sa auzi ceva) (e doar un exemplu), imagini olfactive( adica miros)(Parfumul florilor ma facea sa visez etc.)

a răspuns (pentru OnutsaXD):

Si mai is si alea dinamice big grin de miscare

- Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 17 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Aoleuu straight face e grav daca in a 8a nu-s tii ce-s alea.eu am invatat din a 5a.

imgainile artisitice sunt imgainile vizuale motorii olfactive.
    a răspuns (pentru mariaaaaa):
    De fapt, imaginile artistice sunt 6 :oflactive,vizuale,cromatice,dinamice, tactile, auditive happy
    a răspuns (pentru mariaaaaa):
    pffffffffffffffffffffff ziii omului cum adicalaughing
    - Ascunde conversatia (2 răspunsuri)
  • a răspuns:
    Imaginile vizuale (Vezi ceva)
    Ex:,, Pasarile zburau vesele deasupra campiei’’
    Imagini auditive (Auzi ceva)
    Ex:,, Cascada se lovea de stancile si pietrele muntelui’’
    Imagini olfactive (Mirosi ceva)
    Ex:,, Parfumul florilor ma facea sa visez’’
    Imagini motorice (Miscare)
    Ex:,, Cainele alearga repede in curte’’
    Sper ca te-am ajutat kiss
  • a răspuns:
    Ba nu de fapt sunt 4 si acelea sunt ca cele de mai sus doar ca mai sunt si motorii adica care se misca straight face
    a răspuns (pentru AlexAnonimul):
    Nu exista imagini motorii, exista imagini motrice sau de miscare.
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • a răspuns:
    Ele sunt: vizuale, auditive, tactile, gustative, olfactive, statice, dinamice si nu 3 cum a zis onutsatongue succes
  • a răspuns:
    Imagini vizuale,auditive, olfactive, statice, dinamice, tactile si gustative.
  • a răspuns:
    Maria daca te crezi asa desteapta de ce nu definesti fiecare imagine ca doar le stii dintr-a5a straight face
  • a răspuns:
    Imaginile vizuale(cele pe care le poti vede -soarele este sus pe cer-soarele este imagine vizuala)
    imaginea auditiva(cele pe care le poti auzi-pasarea ciripeste-ciripeste este imagine auditiva)
    imafinea olfactiva(imaginea pe care o poti simtii-durerea pietrelor-durerea este o imagine olfactiva)
    imaginea motorie sau dinamice (sunt cele de miscare-se plimba pe strada- se plimba este imagine motorie sau dinamica)... sper ca ti-am fost de folos...
  • a răspuns:
    Si tactile. happy
  • a răspuns:
    Imaginile artistice sunt de trei feluri:imagini auditive, olfactive, vizuale
    img auditiva :se aude vantul vajaind cu putere
    img olfactiva:in aer se simtea un miros de liliac
    img vizuala:uite-l cum sare gardul
  • Imagini vizuale: Copacii par goi.
    v imagini auditive:,, care...vin...scîrțîind''.
    v imagini olfactive (care privesc simțul mirosului):,, parfum de piersici coapte''.
    v imagini motorii (care se referă la mișcări lente sau accelerate în cadrul naturii):,, Aburii ușori ai nopții ca fantasme se ridică/Și, plutind deasupra luncii, printre ramuri se despică.''
    v imagini tactile (care se referă la simțul pipăitului):,, Simt mâinile tale, mamă, căutându-mă,/ca-n copilărie, să mă alinte...''.
    v imagini chinestezice (includ toate senzațiile pe care le produc mișcările omului, ale părților corpului său, orientate spre exprimarea unor stări interioare).
    v imagini gustative (se referă la simțul gustului):,, Galbenă gutuie, /Dulce-amăruie...''
    v imagini sinestezice (constituie un complex de senzații transpuse literar prin îmbinarea imaginilor vizuale, auditive, olfactive, tactile și gustative). Sinestezia este specifică liricii simboliste.
  • a răspuns:
    Da se da si mai este imagine auditiva imagine vizuala
  • a răspuns:
    Care sunt imaginile artistice
  • a răspuns:
    Imaginile vizuale(cele pe care le poti vede -soarele este sus pe cer-soarele este imagine vizuala)
    imaginea auditiva(cele pe care le poti auzi-pasarea ciripeste-ciripeste este imagine auditiva)
    imafinea olfactiva(imaginea pe care o poti simtii-durerea pietrelor-durerea este o imagine olfactiva)
    imaginea motorie sau dinamice (sunt cele de miscare-se plimba pe strada- se plimba este imagine motorie sau dinamica)... sper ca ti-am fost de folos...