| Annonymus0000 a întrebat:

Care sunt imaginile artistice? Descrierea se da la examenul de romana?

Răspuns Câştigător
| OnutsaXD a răspuns:

Imaginile artistice sunt de trei feluri : imagini vizuale ( adica un vers sau o fraza ce te face sa iti imaginezi un tablou, o imagine), imagini auditive (de ex. Vuietul vantului baga frica in noi)(ce te face sa auzi ceva) (e doar un exemplu), imagini olfactive( adica miros)(Parfumul florilor ma facea sa visez etc.)

| meoww a răspuns (pentru OnutsaXD):

Si mai is si alea dinamice big grin de miscare

15 răspunsuri:
| DeeALarysa a răspuns:

Imaginile vizuale (Vezi ceva)
Ex:,, Pasarile zburau vesele deasupra campiei’’
Imagini auditive (Auzi ceva)
Ex:,, Cascada se lovea de stancile si pietrele muntelui’’
Imagini olfactive (Mirosi ceva)
Ex:,, Parfumul florilor ma facea sa visez’’
Imagini motorice (Miscare)
Ex:,, Cainele alearga repede in curte’’
Sper ca te-am ajutat kiss

| mariaaaaa a răspuns:

Aoleuu straight face e grav daca in a 8a nu-s tii ce-s alea.eu am invatat din a 5a.

imgainile artisitice sunt imgainile vizuale motorii olfactive.

| mriuls a răspuns (pentru mariaaaaa):

De fapt, imaginile artistice sunt 6 :oflactive,vizuale,cromatice,dinamice, tactile, auditive happy

| Petre_Dinga_1997 a răspuns (pentru mariaaaaa):

pffffffffffffffffffffff ziii omului cum adicalaughing

| AlexAnonimul a răspuns:

Ba nu de fapt sunt 4 si acelea sunt ca cele de mai sus doar ca mai sunt si motorii adica care se misca straight face

| alexutzaioana a răspuns (pentru AlexAnonimul):

Nu exista imagini motorii, exista imagini motrice sau de miscare.

| eduardstoica a răspuns:

Ele sunt: vizuale, auditive, tactile, gustative, olfactive, statice, dinamice si nu 3 cum a zis onutsatongue succes

| Dgn798 a răspuns:

Imagini vizuale,auditive, olfactive, statice, dinamice, tactile si gustative.

| Oxy_9483 a răspuns:

Maria daca te crezi asa desteapta de ce nu definesti fiecare imagine ca doar le stii dintr-a5a straight face

| blood7angel a răspuns:

Imaginile vizuale(cele pe care le poti vede -soarele este sus pe cer-soarele este imagine vizuala)
imaginea auditiva(cele pe care le poti auzi-pasarea ciripeste-ciripeste este imagine auditiva)
imafinea olfactiva(imaginea pe care o poti simtii-durerea pietrelor-durerea este o imagine olfactiva)
imaginea motorie sau dinamice (sunt cele de miscare-se plimba pe strada- se plimba este imagine motorie sau dinamica)... sper ca ti-am fost de folos...

| florescuandrei a răspuns:

Imaginile artistice sunt de trei feluri:imagini auditive, olfactive, vizuale
img auditiva :se aude vantul vajaind cu putere
img olfactiva:in aer se simtea un miros de liliac
img vizuala:uite-l cum sare gardul

| Gola a răspuns:

Si tactile. happy

| Anton_Alexandru_Demian_1996 a răspuns:

Imagini vizuale: Copacii par goi.
v imagini auditive:,, care...vin...scîrțîind''.
v imagini olfactive (care privesc simțul mirosului):,, parfum de piersici coapte''.
v imagini motorii (care se referă la mișcări lente sau accelerate în cadrul naturii):,, Aburii ușori ai nopții ca fantasme se ridică/Și, plutind deasupra luncii, printre ramuri se despică.''
v imagini tactile (care se referă la simțul pipăitului):,, Simt mâinile tale, mamă, căutându-mă,/ca-n copilărie, să mă alinte...''.
v imagini chinestezice (includ toate senzațiile pe care le produc mișcările omului, ale părților corpului său, orientate spre exprimarea unor stări interioare).
v imagini gustative (se referă la simțul gustului):,, Galbenă gutuie, /Dulce-amăruie...''
v imagini sinestezice (constituie un complex de senzații transpuse literar prin îmbinarea imaginilor vizuale, auditive, olfactive, tactile și gustative). Sinestezia este specifică liricii simboliste.

| Dan_Drulea_1998 a răspuns:

Imaginile vizuale(cele pe care le poti vede -soarele este sus pe cer-soarele este imagine vizuala)
imaginea auditiva(cele pe care le poti auzi-pasarea ciripeste-ciripeste este imagine auditiva)
imafinea olfactiva(imaginea pe care o poti simtii-durerea pietrelor-durerea este o imagine olfactiva)
imaginea motorie sau dinamice (sunt cele de miscare-se plimba pe strada- se plimba este imagine motorie sau dinamica)... sper ca ti-am fost de folos...