| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt intrebarile atributului si complementului? Adica cum se afla complementul si atributul?

Răspuns Câştigător
| loli_8683 a răspuns:

In afara de intrebari, e foarte important sa stii pe cine determina complementul si pe cine determina atributul. Un complement determina un verb (la un mod personal sau nepersonal), iar atributul determina un substantiv, un adjectiv, dar nu verb.

Intrebarile sunt diferite in functie de tipul de complemetn/atribut. Insa iti vei da seama pe cine determina cand pui intrebarea. De exemplu: Am vazut un caine negru. Complementul caine raspunde la intrebarea " Ce am vazut?", in vreme ce atributul adjectival negru raspunde la intrebarea "Ce fel de caine?"

In linii mari intrebarile sunt astea: Complement: Pe cine, ce, de cine, de ce, pentru cine, pentru cine, pentru ce, cand, unde, cum, cat, etc.
Atributul: Ce fel de? Care? a/al/ai/ale cui? cati? cate?

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebari complementului sunt: pe cine?; cum?; unde?; pentru ce?; pentru cine? si asa mai departe.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarile atributului sunt:ce fel de?, care?, al/ai/a/ale cui?, cati?, cate?, cat?; iar ale complementului sunt pentru complementul de mod ince mod in ce fel in ce chip cum; a complementului de timp cand de cand pentru cat timp pentru cel de loc :unde de unde in ce loc pentru cel direct sunt pentru cine pentru ce, iar pentru cel de indirect :decine de ce la cine la ce de la cine ce la ce etc. Sper ca ti-am fost de folos sunt Adina bye bye

| Vladuca_Denisa_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atribut; care?, ce fel de?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In afara de intebari e foatre important sa stii pe cine determina complementul si pe cine dertemina atribultul. un complement determina un verb, iar atributul determina :sbstantivul, adjectivuldar nu un verb

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc ca mi-ati spus pentru ca maine am olimpiada l-a romana si nu stiam! matematica nu prea imi pace dar romana da!

Alte răspunsuri
| Чернобыль a răspuns:

Ale atributului sunt care?; ce fel de?; ai,a,al, ale cui?; cati?, cate?, cat?, cata?
Ale complementului sunt Ce? Pe cine? Cum? Unde? Pentru ce? Pentru cine?

| Galatz a răspuns:

Intrebari complementului sunt: pe cine?; cum?; unde?; pentru ce?; pentru cine?

| aluviu a răspuns:

Complementul raspunde la intrebarile:unde,care...,iar atributele:ale cui, a cui, al cui. Sper ca stii sa le si analizezi.Te pup.

Alte răspunsuri
| Muresan_Danut_1989 a răspuns:

Complementu:pe cine,ce,de cine,de ce,pentrucine,pentru cine,pentru ce, cand, unde, cat, cum

Alte răspunsuri
| Murgu_Bogdy_1998 a răspuns:

Poi. cum a zis loli.e ff important! Deci. Complement: Pe cine\ ce\de ce \pentru ce \cand\unde cum...
Iar Atributul:Ce fel de\ care a\al\ale cui\cati sau cate?

| Micu_David_1995 a răspuns:

Iterbarile compementului :laughing dac numi raspunzi o sa cred ca ai proteza in fine complement tonguee cine?,Ce?,De ce?,De cine?,Pentru cine?,Pentru ce?,Cand?,Unde?,Cum?, Cat? Si asa mai departe. Iar intrebarile Atributului:Ce fel de?, Care?(A/Al/Ai/Ale) cui?, Cati?, Cate? E cam astea is. Sa le invatati! Va pup happyhappyhappy