| jedkate11 a întrebat:

Care sunt lectiile pe care ar trebui sa le recapitulez pentru evaluarea nationala la matematica?

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

•Operatii cu multimi (ex intersectie,diferenta,produs cartezian)
•Multimea numerelor naturale, intregi, rationale, irationale, reale
•Descompunerea unui numar
•Cel mai mare divizor comun
•Intervale
•Functii
•Radacina patrata (radicalul)
•Rapoarte si proportii
•Calculul algebric
•La geometrie : toate triunghiurile (arii, formule, perimetre)
-Teoreme
-Piramide, trunchiuri de piramida
-Cubul
-paralelipiped
etc.

5 răspunsuri:
| LNK a răspuns:

Sper ca nu te apuci de invatat cu o zi inaintea examenului. laughing
Oricum... toata materia V - VIII in afara de corpurile rotunde.

| fuzzer a răspuns:

Materia din clasele 5-8, dar clar se pune accentul pe clasa a 8a.Mult succes!

| MariiMelon a răspuns:

Toata materia din clasele 5-8. Mai putin corpurile rotunde(conul, cilindrul si sfera)

| ThePotato a răspuns:

Tot ce ai invatat din clasa a V-a pana in clasa a VIII-a. Funda?

| Alex1234123 a răspuns:

Invata formulele principale din algebra si cam tot ce tine de geometrie.

La geometrie iti trebuie tot!
La algebra poti invata principalele: functii, formule, radicali, puteri, etc