| diNNozo a întrebat:

Care sunt lucrurile pe care vi le amintiti cu drag de pe vremea raposatului? (Comunismului)

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tinereta, distractiile cu gasca de multi prieteni etc.
Totdeauna s-a gasit un grup disponibil de o drumetie, chiar de mai multe zile. Pe drum am gasit totdeauna loc de cort, tarani de la care puteam cumpara bunatati de mancare de casa (ieftin).
Ne-am desurcat, ajutandu-ne reciproc.
Toata lumea avea asigurat loc de munca, un salar a fost suficient pentru sustinerea unei familii cu 2-3 copii.
Magazinele erau goale, dar nimeni n-a murit de foame (dimpotriva).
La baza mentalitatii societatii au fost familia si prietenii, care ne-am ajutat reciproc, la nevoie.
Doar necunoscutii au platit pentru servicii, restul se facea cu ajutor reciproc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Enorm de multe. Cu un buget minim, cu bilet CFR în circuit, vizitând rudele din toată țara, cu cazare la cabane care erau pe atunci ieftine de tot, sau la privați, petreceam o lună de concediu memorabil în toată țara la mare și la munte, cu părinții și frații mei, când eram copil și adolescent. Sau stăteam la munte deasupra satului Vidra-Avram Iancu, la un sălaș de oameni cu vitele la munte, culegeam o zi întreagă fragi de pe tăietură de pădure, de seara cu ochii închiși, vedeam numai fragi pe retină, și stăteam o lună acolo aproape gratis.

| diNNozo explică (pentru sadrian46):

Ce vremuri! multumim ca, a-ti avut timp sa le impartasiti cu noi! Sanatate multa!

| sadrian46 a răspuns (pentru diNNozo):

Acum este o vreme când tot ce era în perioada comunistă e văzut ca rău. Am avut părinți funcționari în posturi minore, oameni obișnuiți. Ei mai munceau și după masa, la grădină, etc, bunica la fel până a fost în putere. Nu era belșug, masa mai bună era doar dumineca, dar nu am suferit niciodată de foame. Au fost ani de pâine pe cartelă, dar puteai cumpăra făină de la țărani și erau brutării private. La un moment dat am avut albine, altă dată o vacă, alteori 5 oi la turmă, în curte căteva găini, câteva gâște, o grădină cu pomi și zarzavaturi nu prea mare, lângă casă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cind se oprea lumina era misto, stateam in bezna si in frig iarna, se lua lumina la ora 18, bucurie marelaughing Oricum perioada copilariei anii 80 au fost frumosi, nu se vor mai intoarce niciodata din pacate.

| Catrice a răspuns:

Când se folosea "pe care" în loc de "care".

| Frank51 a răspuns:

După comunism eu îmi amintesc cum în fiecare weekend pe TVR 1 sau 2 erau difuzate desene pe care le așteptam cu mare drag(tarzan și multe altele), eu m-am născut imediat după comunism.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Frank51):

"acum 26 minute | Frank51 a răspuns:
După comunism eu îmi amintesc cum în fiecare weekend pe TVR 1 sau 2 erau difuzate desene pe care le așteptam cu mare drag(tarzan și multe altele), eu m-am născut imediat după comunism."

?!?

nu ai fost DELOC in coMUISM... ABSOLUT DELOC
inainte de '89 tembeliziunea romana 2 a disparut COMPLET (vreo 2 ani sau ceva)
iar tembliziunea romana 1 a avut 1h pe zi, urmata ("evident") de 1h pe saptamana, pana a venit revolutia, si CU MULT INAINTE DE REVOLUTIE, si CU MULT DUPA REVOLUTIE, nu au fost desene... DELOC

deci, esti "foarte tare", TARE PE DINAFARA!

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ești frustrat sau care e problema ta? Eu am spus clar că după comunism, am vrut doar să zic și eu ceva legat de vremurile imediat după comunism, chiar dacă nu are neapărat legătură cu subiectul principal. Ți-am mai zis și acum ceva timp să mă ignori frumos, dacă nu respecți aceasta chestie îmi permit să te ignor eu, mulțumesc.

| johnnny123 a răspuns:

Imi amintesc "cu drag" cum trebuia sa impart o portocala pe an cu sora mea, iar o banana vedeam cam o data la 3 ani.

Si cum lipsurile erau atat de mari incat daca se forma undeva o coada, toti oamenii se asezau automat acolo, fara sa stie ce urma sa se vanda.

| diNNozo explică (pentru johnnny123):

Trist!

| Bula a răspuns (pentru diNNozo):

Si acum se inghesuiesc oamenii la coada, daca se presupune ceva cu reducere de "pomana".
Si voturile cumpara politicienii cu un litru de ulei si ceva zahar, faina. De asta suntem atat de "bine".

| Zuzu1991 a răspuns:

Cum ma tinea diriginetele, crescut in burghezie si apoi trecut de partea coMUISMULUI cu mainile in sus, intreaga ora pentru ca am intarziat 1 minut... "cu drag" sper sa te perpelesti in iad, SADIC NENOROCIT!

si tie la fel, tot cu "mult drag" de pe vremea... ODIOSULUI!

insa stai asa ca a raspuns Frank51 cu o aberatie MUUULT MAI MARE!

| dinaprilie a răspuns (pentru Zuzu1991):

Sa ii trag in teapande mai multe ori..incepand cu scoala generala clasele 1-4.

| Vântulalb a răspuns:

Cate raspunsuri de dragul bascaliei!
Cum spune @sadrian46, totul era ieftin raportat la venit. Si circulam liber.
Nu pot spune "cu drag", dar cu placere, da. Mereu cu gasca, cu colegii, cu grupuri formate ad-hoc, la iarba verde, la gratare, in excursii de-a lungul si de-a latul tarii. Bancuri _bune! _ pe saturate. Nu aveam probleme de stres. Cand aveam chef de o plimbare ceream la sef o zi libera. Trenurile, erau 3-4 pe zi pe aceeasi ruta, nu 3 pe saptamana ca acum. La croitorie, iti faceai haine dupa modelul ales de tine, modificat de tine, cu materialul ales de tine. Nu umblam toti in blugi si tricouri negre ca acum. Vecinii se intelegeau, se ajutau. Si nu-ti era frica sa iesi seara pe strada. Si inca ar mai fi.

| Vasile2003 a răspuns:

Nu prea cred că sunt asa multe persoane pe TPU care să se fi născut în timpul comunismului...