| Dogboss a întrebat:

Care sunt timpurile la modul infinitiv?

4 răspunsuri:
| Diiia4 a răspuns:

Infinitivul nu are timp. Cuvintele, asa cum apar in dictionar sunt la modul infinitiv.

| Spataru_Doina_1979 a răspuns:

Infinitiv prezent (a citi, a învățat)
Infinitivul perfect : (a fi citit, a fi învățat)

sursa mea de informatie: http://gramaticalimbiiromane.ro/......infinitiv/

| xsclipici a răspuns:

Infinitivul este modul care denumeste actiunea exprimata de verb, adica este numele acestei actiuni. Exista doua forme de infinitiv, una scurta (a citi, a se plimba) si una lunga (citire, plimbare) care a trecut definitiv in categoria substantivului. In limba actuala, infinitivul este foarte frecvent inlocuit cu conjunctivul. Modul infinitiv are doua timpuri: prezent (a citi) si perfect (a fi citit). Forma de perfect este foarte rar folosita.

I.Valorile infinitivului.

Infinitivul imperativ.
Intr-un numar limitat de cazuri, infinitivul poate juca rolul de verb principal in propozitie. [stil.] Utilizarea lui ca predicat este rara si pretentioasa, limitata in general la anunturi ca:

A nu se apleca in afara (= nu va aplecati in afara).
A se agita flaconul inainte de intrebuintare (= agitati flaconul inainte de intrebuintare).

Uneori, intentia poate fi ironica:

A se face liniste va rog! (= faceti liniste).

In limbajul obisnuit se prefera folosirea imperativului.

Infinitivul si conjunctivul - conjunctiv6.

Infinitivul si indicativul.
Valoarea de indicativ a infinitivului este foarte rara, livresca si nerecomandabila:

Afirma a fi priceput in aceasta meserie (= afirma ca este priceput).

II. Infinitivul – functii.
Cel mai adesea infinitivul are in propozitie functia de subiect, atribut sau complement.

1. Infinitivul subiect.
In aceasta functie, infinitivul nu este precedat niciodata de prepozitii. [stil.] Aceasta utilizare este rara si pretentioasa, apartine mai ales limbii scrise

E usor a scrie versuri.
A se ocupa toata ziua de copii era obositor.

In mod exceptional, infinitivul subiect apare uneori precedat de prepozitia de, constructii influentate, probabil, de constructiile din limba franceza:

E groaznic de a vedea acest spectacol.

[util.] Aceste constructii sunt nerecomandabile.
In functia de subiect, infinitivul este concurat de conjunctiv. In limbajul curent, in exemplele de mai sus se foloseste de obicei conjunctivul:

E usor sa scrii versuri.
*E groaznic sa vezi acest spectacol.

2. Infinitivul atribut.
[stil.] Apare relativ frecvent, mai ales in limba ingrijita scrisa sau vorbita. In acest caz, infinitivul este precedat de prepozitia de:

Placerea de a asculta muzica este inegalabila.
I-a animat dorinta de a castiga partida.

3. Infinitivul complement.
In functia de complement direct, infinitivul este precedat de prepozitia a:

Invata a vorbi corect romaneste.
Si-a propus a dona toata biblioteca sa facultatii.
[stil./util] Aceste exprimari se intalnesc insa numai in limbajul afectat. In limba curenta, se utilizeaza conjunctivul (- conjunctiv6):

Invata sa vorbeasca corect romaneste.
Si-a propus sa doneze biblioteca facultatii.

Dupa verbul a putea si verbul a avea + pronume sau adverb relativ, uzul curent al infinitivului este fara prepozitia a:

N-am putut dormi toata noaptea.
N-are ce face, trebuie sa vina la proces.
N-am unde ma duce.

[stil.] Dupa verbul a sti, aparitia infinitivului fara prepozitia a este o marca a exprimarii regionale:

*Nu stie vorbi corect romaneste.

Cand infinitivul nu este complement direct, construirea lui cu prepozitia de nu este admisa de limba literara.

*A iesit fara de a da buna ziua.

? Cand este complement indirect, infinitivul poate fi sau nu precedat de prepozitia de:

Se simte obligat a da toate explicatiile necesare.
Erau gata de a divorta.

? Cand este complement circumstantial, infinitivul este, de obicei, precedat de prepozitii sau locutiuni prepozitionale:

A plecat fara a privi inapoi (mod).
Inainte de a pleca de acasa, telefoneaza-mi (timp).
A fugit pentru a nu fi prins (scop).
In loc de a invata pentru examen, pescuia (opozitie).
Era enervat de a fi interogat zilnic (cauza).

[stil.] Ultima constructie se datoreaza influentei limbii franceze si este rar intalnita.
In principiu, infinitivul se poate utiliza ca un complement circumstantial al unui verb, dar cu conditia de a avea ca subiect (neexprimat) acelasi subiect cu cel al verbului pe care il determina:

A intrat fara a saluta (= el a intrat, dar nu a salutat).

O fraza ca:

Inainte de a pleca de acasa, telefoneaza-mi.

este inteleasa, in mod normal, ca „tu vei pleca de acasa si, inainte de aceasta, telefoneaza-mi (tu)”. Daca sensul frazei este „eu voi pleca de acasa si, inainte de asta, telefoneaza-mi (tu)”, atunci schimbarea de subiect trebuie precizata:

Inainte de a pleca eu de acasa, telefoneaza-mi (= inainte ca eu sa plec de acasa, telefoneaza-mi).

Prepozitiile care pot preceda infinitivul sunt: pentru, spre, fara, prin, de, in, la, pana si locutiunile prepozitionale departe de, i...

| deeabolyka a răspuns:

Nu te supara, dar infinitivul nu are timp, infinitivul este forma in care apar verbele in dictionar si in componenta lor intra deseori articolul a. poti verifica in manualul de clasa a V-a.