| Maria_8157 a întrebat:

La ce timpuri se folosesc modul imperativ si infinitiv?

Răspuns Câştigător
| Drunkk a răspuns:

Infinitivul românesc are două timpuri: prezent (a veni) și perfect (a fi venit).

Imperativul este un mod verbal personal și predicativ care exprimă o acțiune realizabilă, prezentată ca poruncită sau, cu verbul negat, ca interzisă, nu are timpuri este singurul mod personal ale cărui forme sunt diferentiate dupa 2 aspecte:-Afirmativ,
-Negativ.

Am luat si eu de pe caietul de romana din clasa a vI-a si a v-a
Funda... daca vrei.

7 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Modul imperativ are timpul prezent: "Vino!", "Duceti-va!" si nu are forma pentru trecut. Modul infinitiv are forma si pentru prezent" a merge", si pentru trecut "a fi mers"- format din particula de infinitiv, auxiliarul "a fi" si verbul de conjugat la participiu. Pe langa asta, infinitivul are si o forma lunga, prin derivare cu sufixul "re". ex: a manca-mancare; a scrie-scriere. Insa cand vezi in texte astfel de cuvinte, gen "facere", "mancare", sa stii ca sunt substantive provenite din verb, deci sunt formate prin conversiune. Cam atat este de zis la aceste moduri. Le-am invatat de curand la clasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are timpuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nam fost la lectia asta cu modurile

| razvanx3 a răspuns:

La timpul trecut

| mitruslavicanatol a răspuns:

Timpul trecut

| Ciumac_Oleg_1997 a răspuns:

Imperativul este un mod verbal personal și predicativ care exprimă o acțiune realizabilă, prezentată ca poruncită sau, cu verbul negat, ca interzisă. Valorile principale ale imperativului sunt cele de poruncă (Ieși!) și de interdicție (Nu vorbi!), dar aceleași forme au și alte funcții pragmatice:comandă: Rupeți rândurile!
îndemn: Apa e caldă, scăldați-vă.
sfat: Folosește un ferăstrău.
indicație: Luați-o pe prima stradă la dreapta.
cerere insistentă: Fă asta pentru mine!
amenințare atenuată: Supără-mă, supără-mă!
rugăminte: Dă-mi împrumut zece lei, te rog!, Nu mă uita!
invitație: Vino pe la mine.
permisiune: Pleacă dacă vrei.
îndemn la renunțare: Nu te duce acolo acum.
Imperativul poate fi predicat într-un număr redus de tipuri de propoziție. Considerându-se propozițiile în sine, se poate găsi numai în propoziții imperative pozitive sau negative. Avându-se în vedere sintaxa frazei, imperativul poate fi predicat numai în propoziții principale.