| JeSa a întrebat:

Cate carti cititi in medie pe an? Va rog, enumerati-mi si mie - macar - cateva dintre acestea.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Beletristica citesc doar in vacanta de vara pentru ca 9 luni pe an citesc drept penal, drept procesual penal, drept civil, drept comercial.asa ca din pacate nu prea am timp si imi pare rau pentru ca imi place sa citesc.
Asta vara, de exemplu, am citit toata bibliografia lui John Saul. Este un specialist in domeniul textelor horror si psihologice, cartile lui au doza perfecta de suspans si dramatism iar ideile lui sunt absolut originale.

12 răspunsuri:
| JeSa explică:

Interesanta statistica. Mai astept...
80Cris draga, sa-ti traiasca copilasii!

| Th3eo a răspuns:

Citesc cate 2 - 3 pe luna:X. ador sa citesc:X mai ales catri cu vampiri. de curand am citit:

Richelle Mead - Academia vampirilor (4 volume)

Charlaine harris - vampirii sudului (8 volume)

jurnalele vampirilor (2 volume)

caa noptii(2 volume...in curand 3)

am citit mai de mult seria amurg(4 volume)

ti le recomand pe toate din sufletbig grin

Sper ca te-am ajutatbig grin

Pa, pa:X

| aliceinchains a răspuns:

În jur de 30-40, câteodată mai puțin ori mai mult...cum am puțin timp liber mai citesc câte ceva. Vara, citesc cel mai mult, peste 20. Îmi amintesc verile cu plăcere, când citeam pe verandă și era așa cald afară...
Cărți care mi-au plăcut sunt aproape toate. Preferata mea e "Soția călătorului în timp", de Audrey Niffenegger.Și mai îmi plac cărțile Agathei Christie, am citit în jur de 15hee hee. Și Rodica Ojog-Brașoveanu, îmi place cum scrie( "Cianură pentru un surâs", "Bună seara, Melania!", "320 de pisici negre" etc.)
Lectură plăcută.

| Hombre a răspuns:

Pe fiecare an scade numarul de carti citite, anul acesta trei 1) "Dumnezeu nu joaca zaruri" de Edmond Constantinescu 2) "Amprente ale inteligentei creatoare" De Stuart Burgess 3) "Icognito" de Mihai Dimitriu.

| Barajag a răspuns:

Draga mea, mie imi place sa citesc foarte mult, insa cum nu-mi permite timpul pe an citesc 2-3 carti.Anul trecut am citit Dostoievski-"Crima si pedeapsa si Fratii Karamazov"O zi buna!

| Adryana a răspuns:

Eu citesc destul de mult. Ultimele carti citite : "Marile sperante " si " Doi ochi albastri".

| tarziu a răspuns:

Arta de a iubi - Don Miguel Ruiz
cartea de capatai a hedonismului - Michael Flocker
limbajul trupului - Dr. Peter A. Andersen
. restul nu le spun big grin

| 80Cris a răspuns:

Nu mai citesc decat foarte putin. Pana de curand cu doi pitici mici care-mi tipau in cap, mami in sus, mami in jos... Anul asta am citit-o si eu pe scumpa de Stephenie Meyer, caci evident publicitatea ei a ajuns si la urechile mele, cele 4 volume din seria Amurg si Gazda. In rest nimic nou, am recitit Umberto Eco-Numele trandafirului si Lorelei- Ionel Teodoreanu. Carti noi, foarte putine, le recitesc pe cele care mi-au placut sau de care stiu ca in momentul in care le-am citit nu le-am inteles pe deplin.

| 80Cris a răspuns:

Multumesc JeSsYkA.

| cascadorys a răspuns:

Citesc destule (zic eu), exceptand anul asta cand sunt cam ocupat(din pacate). Mi-e greu sa enumar titluri acum, dar iti recomand Dostoievski, Tolstoi, Sinckiewick(sper ca asa se scrie.)Si cred ca m-as mai putea gandi, dar acum nu imi vin in minte. Sper sa gasesti ceva fain de citit!

| Ruxy_3928 a răspuns:

Citesc aproximativ vreo 20 de carti pe an in timpu liber si am cateva preferate cum ar fi :

-in general toate de Jules Verne
-Moby Dick de Herman Melville
-Anna Karenina, de Lev Tolstoi
-The Portrait of a Lady de Henry James
-Proprietatea unei doamne de Elizabeth Adler
-Amurg de Stephenie Meyer

Sper Sa Te Ajute love struck KiSsEs :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Jess mai putin de 20, doua dintre acestea: Ernst H. Gombrich - Istoria artei si Corpul tau iti spune: Iubeste - Lise Bourbeau. Goodbye!