| Anaaaa13 a întrebat:

Cate eseuri trebuie sa invat pentru fiecare opera la bac?

5 răspunsuri:
| teletinflorin a răspuns:

Pentru filiera tehnologică: Alexandru Lăpușneanul, Moromeții, Baltagul, Floare Albastră, Ion, Iona, Testament, Plumb, Enigma Otiliei, O scrisoare pierdută, Moara cu noroc, Povestea lui Harap Alb, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Riga Crypto și Lapona Enigel și Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război.

| Anaaaa13 explică (pentru teletinflorin):

Si gen Povestea lui Harab Alb cate eseuri are?

| teletinflorin a răspuns (pentru Anaaaa13):

Trei.
1. Tema și viziunea despre lume;
2. Particularități de construcție a personajului principal.
3. Relația dintre două personaje.

| Anaaaa13 explică (pentru teletinflorin):

Gasisem in 2012 o varianta in care scria si,, Relatia dintre incipit si final" si, a speriasem

| anamariarot a răspuns (pentru Anaaaa13):

Alexandru Lăpușneanul nu e pentru BAC, întrucât Negruzzi nu e autor canonic. Pe lângă ce a enumerat Florin, mai este „Leoaică tânără, iubirea" de Nichita Stănescu. Nu știu dacă se studiază altceva în loc de această poezie.