| anonim_4396 a întrebat:

Cate limbi se vorbesc in Europa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar zilele trecute unul dintre baietii mei a venit cu intrebarea asta de la scoala si eu habar nu aveam ...acum am o idee ...se vorbesc peste 200 de limbi in europa, nu vorbesc de europa comunitara.de exemplu in spania sunt doua limbi oficiale - spaniola(castellano) si catalana

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca se vorbesc pest 24 limbi si peste 100 dialecte ale acestora!

eileen
| eileen a răspuns:

In Europa sunt aproximativ 50 de tari, fiecare cu limba ei.

| kh1ss a răspuns:

Destule... happy

| joy a răspuns:

Numai in Italia sunt n'spe dialecte, dar ca limbi oficiale sunt multe, peste 60.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

90 de limbi

| benny06 a răspuns:

Oficial sau ne? numar exact sau aprox? cea vb intre prut si nistru unde trebuie sa se incadreze?