| Adi_Plo_1988 a întrebat:

Cate predicate verbale are urmatoarea fraza si care sunt?:"Poate ca vine maine, poate ca nu." FUNDA!

7 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

3, poate de 2 ori si vine, iti poti da seama si dupa fraze: ca si virgula despartind propozitiile.

| Ceriik a răspuns:

Unul singur: a veni

| CorneliaC a răspuns:

Are unu, "a veni"

| andreigroza19 a răspuns:

1...a veni.

| LioErnest a răspuns:

"poate" este o singura propozitie, deci ai un predicat, "vine" e al doilea, urmand al treilea "poate". in total sunt 4, pentru ca la sfarsit este unul subinteles (poate ca vine maine, poate ca nu vine)

| alinutzza62 a răspuns:

Unul singur "vine" -predicat verbal persoana a-III-a singular exprimat prin verb la modul indicativ