| Timyliss a întrebat:

Cate stele are steagu amerigan?

Răspuns Câştigător
| melissaandra a răspuns:

50 de stelute. Drapelul Statelor Unite ale Americii constă dintr-un câmp dreptunghiular cu proporțiile de 10:19, între lățime și lungime, pe care se găsesc 13 dungi orizontale colorate alternativ, 7 în roșu și 6 în alb, începînd și terminînd cu cîte o dungă roșie, și avînd un dreptunghi albastru închis (cunoscut ca navy blue în engleză) în colțul din stînga sus, pe care se găsesc 50 de pentagoane stelate regulate, de culoare albă, aranjate pe 9 rînduri orizontale, de cinci ori cîte șase și de patru ori cîte cinci, rîndurile de șase stele alternînd cu cele de cinci stele.

Cele 50 de pentagoane stelate semnifică cele 50 de state ale Statelor Unite ale Americii, iar cele 13 benzi orizontale, 7 roșii și 6 albe, semnifică cele foste 13 colonii ale Marii Britanii care s-au răsculat împotriva sa. Datorită acestui design, drapelul Uniunii nord-americane este adesea numit "the Stars and Stripes" sau "Old Glory". Cel de-al doilea (supra)nume a fost dat de căpitanul William Driver, care a trăit în secolul al 19-lea.
FIAV historical.svg FIAV 000001.svg Naval Jack, 1960 - 2002.
FIAV 000001.svg Naval jack, 1775 - 1776 și 2002 - prezent

Datorită simbolismului său, zona albastră cu cele 50 de stele este numită "uniune". Această parte a steagului SUA, numită Union Jack, fără nici o legătură cu steagul Marii Britanii, a stat singură ca steag naval între 1960 și 2002, după care United States Navy a revenit la primul steag naval pe care îl avusese, First US Navy Jack. Motivarea revenirii a fost că un astfel de steag este simbolic pentru lupta împotriva inamicilor perfizi, fiind o parte a Războiului contra terorismului. Oricum, Union Jack, continuă să fie utilizat de vasele americane care nu aparțin Marinei SUA, incluzând acelea folosite de Coast Guard și de National Oceanic and Atmospheric Administration (sau NOAA). dai funda?

17 răspunsuri:
| NoShit a răspuns:

Bună!
În primul rând amerigan nu ştiu.
Şi dacă te referi la cel american, pentru a nu se produce confuzie citind celelalte raspunsuri, e din cauza ca SUA a adoptat mai multe steaguri oficiale de-a lungul timpului.
Primul steag avea 15 stele pentru că SUA era formată doar din 15 state, steag oficial între 1795 și 1818.
Cel de-al doilea steag ca durată de folosință în timp, a existat între 1912 și 1959). Acesta avea 48 de stele.
Cea mai recentă schimbare a numărului de stele, de la 49 la 50, s-a întâmplat la 4 iulie 1960 după admiterea statului Hawaii ca cel de-al 50-lea stat al Uniunii la 23 august 1959. Drapelul cu 50 de stele este cel actual.

Sursa : wikipedia.ro

| Rossey a răspuns:

Buna! Steagul american are 50 de stele.

| dannyel86 a răspuns:

50 de stele, reprezentand cele 50 de state ale SUA.

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns (pentru J0KeRuL):

Ai putea raspunde fara sa jignesti. Mai sunt si altii ca tine. Poate va curatati cu totii, sa ramana cei care raspund decent. Informatia e luata de pe net, nu ma dau destept ca tine.

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns (pentru J0KeRuL):

Apuca-te sa numesti "ratati" pe toti cei care au raspuns ca mine. Sau e ceva personal?
Nu-mi pun mintea cu tine. Nu merita! Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| jhonsmyth a răspuns:

Sunt51 de state americane, deci sunt51de stele, ultimu.l stat american sa alaturat americanilor in2003, am vazut documentaru-l pe discovery chanel! sper ca te-am ajutat, inca ceva pentr-u DANNYEL86, americanii au avot doar49 prima data pe urma51, nici decum50nu or avut!

| bmerry a răspuns:

50.

| Sakura1218 a răspuns:

50 de stele...ele reprezinta statele care compun S.U.A

| Lollipop023 a răspuns:

Buna sunt 15 stelehappy

| IlyncaFio a răspuns (pentru Lollipop023):

De unde ti-au esit tie 15 stele, sunt 50 de stele.

| Lollipop023 a răspuns (pentru Lollipop023):

Imi cer scuze dar am postat din greseala.Sunt 50 de stele happy*

| Lollipop023 a răspuns (pentru IlyncaFio):

Am dat din gresela ca ma uitam la televizorlaughing

| messingaround a răspuns:

50 de stele. Funda?

| YourDutchess a răspuns:

Ne-ai omorat cu gramatica ta! 50 de stelue