| ideegeniala a întrebat:

Câţi cai se pot înhăma la o căruţă? (doresc un răspun clar si argumentat dacă se poate)

Răspuns Câştigător
bursuc001
5 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

2 maxim 6, pentru mai mult de 2 iti trebuie aranjament special, in general se folosesc 1 sau 2

http://www.beetreetrail.com/j4f.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici in Romania se pot inhama 1 sau 2. la caruta cu un cal exista ham special pentru un cal.La fel si la caruta cu doi cai, exista ham special pentru doi cai.Desigur si caruta trebuie modificata pentru a avea o oiste(un lemn intre cei doi cai). La caleasca se pot inhama 2, 3, 4 cai si poate chiar mai multi.Dar cu 3-4-5-6 cai se manevreaza mai greu, trebuie spatiude intoarcere foarte mare.Pe soselele noastre de 6 metri latime nu e posibil asta.Pe vremuri da, erau drumuri neegre si puteai intoarce caleasca in spatiu mai larg. La carutele(calestile) cu mai multi cai se inhama cai anume, invatati fiecare cu rolul lui.Primii doi cai sunt mai tineri si din rasa de tractiune, ei trag cel mai mult caruta. Urmeaza trapasii care mentin "viteza" constanta si in cele din urma "carmacii", acei cai care raspund imediat cand tragem de darlogi si schimba directia. Bineinteles ca la aceste carute nu trebuie sa lipseasca frana, montata pe undeva la indemana carutasului.Sau cum i-o spune.

| Goggler77 a răspuns:

La o caruta se pot inhama de la 1 cal la 2 cai. Deoarece, nu ai loc sa inhami mai multi de 2, sper ca raspunsul meu sa iti fie util.

| Sabinacool a răspuns:

In general, la o caruta se inhama 1 sau 2 cai.La caleasca se inhama mai multi cai.