| papucicu a întrebat:

Caut o carte despre regimul Ceaușescu care sa fie scrisă în mod obiectiv

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Istoria (aproape) totdeauna a fost scrisa de invingatori sau scriitorii lingusitori ai puterii SAU (rar) de opozitia (cenzurata).
Din acest motiv, foarte rare sunt scrierile realiste, neutre.
Din acest motiv se gasesc foarte putine carti obiective despre al doilea razboi mondial, despre comunism, dar nici despre politicile actuale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea cartilor scrise dupa '89 desi in descriu ca un dictator incult si sinistru nu sunt departe de adevar.

| doctorandus a răspuns:

"Obiectiv" e prea mult spus, dar gasesti carti scrise din perspectiva liberal-democratica (istorie mainstream).

| dullcat a răspuns:

Good luck with that! laughing

| carevaescu a răspuns:

Nu există. Cele din acea perioadă erau necesaremente propagandiste, iar cele din perioada noastră sunt necesaremente anti-comunism - o atitudine ce face parte din propaganda actuală, ironic nu i așa.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă sunteți tânăr, așteptați până veți ajunge la vreo 60 de ani, când se vor scrie cărți despre acel regim numai de tineri din noile generații, folosind arhivele scrise, audio, video, acelea fiind obiective.
În prezent, persoanele care au scris despre acel regim au fost subiective, datorită faptului că au trăit acel regim sau familia sa a avut de suferit din cauza acelui regim.
Oricum, din ce în ce mai multe voci vorbesc despre decembrie 1989 ca o lovitură de stat, nu o revoluție. Cât de curând vor apărea și documentele care dovedesc asta.

| Xox0 a răspuns:

Obiectiv, dupa cum au spus si altii, se gasesc surse putine.
Cu toate astea, daca vrei o sursa ce descrie pe indelete sinistrul regim, pe Ceausesti si felul lor de-a fi, iti recomand scrierile lui Ioan Pacepa, un general de incredere al Ceausestilor care, cand a fost pus sa ucida o tinta pentru beneficiul regimului, a fugit in SUA.
Poti incepe cu "Orizonturi roșii"

| Standt a răspuns:

Nimeni nu scrie obiectiv pe tema asta. Ca nu da bine si are probleme.

| Cristian86 a răspuns:

Cărțile doamnei Lavinia Betea.