| michaelaaa a întrebat:

Ce acela un patrat perfect?

Răspuns Câştigător
| EmmaLoLy a răspuns:

Nu există o regulă de depistare a numerelor pătrate perfecte.
Dar pînă pe la 200 ele sînt în uzul curent:
Cele pînă la 100 sînt banale și dacă nu le știi degeaba mai vorbim.
121 = 11 x11; 144 = 12 x 12; 169 = 13x13; 196 = 14 x14; 225 = 15 x 15;
De aici ele încep a fi aproximate și prin încercări se determină...
16 x 16; 17 x 17;
400, 900, 1600, 2500, 3600, 4900 sînt cvasicunoscute și între acestea le aproximezi și apoi le încerci pe celelalte.
La vremea școlăriei mele existau niște tabele speciale matematice care cuprindeau logaritmi ai numerelor de la 1 la 10.000
Dar niște tabele cu pătrate perfecte nu știu dacă s-au editat vreodată.
Dar cel mai simplu este să extragi radicalul și vezi dacă un anume număr este sau nu pătrat perfect.
Deși, foarte probabil că există și oregulă, dar nu o știu eu care ar fi aceea. Dar, dacă tot te-ar preocupa o asemenea idee, ai putea încerca un exercițiu și de undeva poate ieși și regula.
De exemplu...
2500 = 50 x 50
2601 = 51 x 51
2704 = 52 x 52
2809 = 53 x 53
2916 = 54 x 54
Doar dintr-o privire și se poate face o regulă, cumva. Mai exact: la fiecare se adaugă 100 plus pătratele lui 1, 2, 3, 4, ș.a.m.d.
Cam asta ar fi!
by: TPU

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnişoară EmmaLoly, acest răspuns îmi aparţine în întregime. Literă cu literă, cifră cu cifră.
Cum ar trebui să taxez eu această atitudine a matale?
Nu ar fi fost corect ca matale, luînd cîndva cunoştinţă de acest al meu răspuns, să trimiţi pe solicitant la acel al meu răspuns iar nu să-l transmiţi ca fiind al matale?
Cum crezi că soluţionăm această problemă?

| Pinguuuin01 a răspuns:

Un număr ridicat la puterea a doua. de ex: 4 - 2x2, 16 - 4x4, 100 - 10x10 ect.

| ascovit a răspuns:

Un patrat perfect este:
- un numar care scos de sub radical iti da rezultatul u numar natural, nicidecum rational.

| Low72 a răspuns:

Patratul perfect poate fi scris, de exemplu, avem nr 12, care e 4x4, adica 4 la puterea a doua,cand ai puterea a doua, e cum ai inmulti baza, cum ar fi, 49, este 7 la puterea a doua deoarece 7x7=49winking...,poti sa faci si chiar s20, 21,22, 23,24.100.700.750. Data viitoare sa iti intrebi profesoara sau profesorul de matematica, niste colegi, parintii, frati sau surori(daca ai mai mari) Sper ca te-am ajutat big grin.

| michaelaaa explică (pentru Low72):

Trebuie ca un nr natural sa fie ridicat la o putere para sau neaparat la a 2-a