| crybown a întrebat:

Ce alegeti dintre stiinte ale naturii sau mate info dau funda daca imi ziceti indetaliat cum ar fi cate ore la ce dau teza daca e grea chimie >?

Răspuns Câştigător
| saturday10 a răspuns:

Mate-info-intensiv-ista aicilaughing). (adica mai multe ore de info decat mate-info simplu) La mate-info totul e pe mate si info, dar si pe fizica, chimie si bio. La mate-info simplu, in clasa a 9-a, vei avea 5h de mate si 5h de rom, 2h chimie, bio; 3h fizica. matematica e cam aiurea in clasa a 9-a, iar intr-a 10-a e ceva de nedescrislaughing Sunt multe notiuni noi, dar daca inveti si iti place, ii faci fata. La info va ia de la 0, cu pseudocod (la intensiv incepi dintr-a 9-a sa lucrezi si cu limbajul de programare, ceea ce inseamna ca la info se lucreaza mai avansat decat la mi simplu). Informatica e oke, na, trebuie doar sa-ti mearga bine mintea si sa intelegi. Fizica seamana cu cea din generala, doar ca se mai adauga multe notiuni noi, dar e super interesanta oricum. La chimie, cls a 9-a e doar despre chimie anorganica, adica se avanseaza in materia de cls a 7-a si a 8-a, vei invata mai multe chestii etc. dintr-a 10-a si pana termini liceul vei face chimie organica, care in opinia mea e foarte interesanta si te va ajuta mult in viata (apar si notiuni de la chimia anorganica, deci nu vor fi probleme mari s-o intelegi). La mi dai teza la mate, info, romana si la alegere dintre bio, fizica si chimie. La stiinte intr-a 9-a e orarul aseamanator cu cel de la mate-info, matematica pana in clasa a 11-a e aceeasi cu cea de la mate-info, doar ca sa zicem ca la stiinte nu te va stresa la fel de tare. Informatica nu prea faci, mai mult TIC, care oricum e ft simplu. La bio si chimie va fi presiunea mai mare, pentru ca majoritatea de la stiinte vor la medicina (poti sa mergi si de la mate-info la medicina, doar ca trebuie sa inveti mai mult la bio si chimie). Fizica e la fel ca la mate-info. Aici dai teza la romana, mate, si trebuie sa alegi 2 materii dintre bio, chimie si fizica la care vrei sa dai. In primii 2 ani, profilele seamana, faci cam acelasi lucru, in schimb dintr-a 11-a la mate-info treci la mate la ceva total diferit fata de ce stiai tu si se pune mult accent pe materiile profilului, cum se face de altfel si la stiinte. Eu voiam la stiinte la inceput, dar am avut medie doar de mate-info si nu regret alegerea facuta. Dar daca stii ca vrei la medicina sau ceva bazat pe bio si chimie, recomand stiinte. Daca nu esti sigur de ce vrei sa faci in viata, du-te la mate-info, ca faci cate putin din toate si pana intr-a 11-a te decizi ce vrei sa faci si te poti transfera. Daca mai ai intrebari, nu ezita sa-mi dai mesajhappy

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

MAte info, e mai general. Pe bio chimie te duci daca vrei vreo ramura a medicinei, profesor la una din materiale alea, farmacie, laborant etc.

| anonim000x a răspuns:

Eu sunt la mate info intensiv info si recomand profilul asta.Chimia nu e nici foarte grea, dar nici cea mai usoara.

La mate info intensiv info o sa ai in felul următor:
Mate 4 ore
Romana 4
Fizica 3 ore
Chimie 2
Info teorie 2 ore
Info laborator 3 ore
Tic 1 ora
Engleza 2 ore
Franceza/germana 2 ore
Istorie 1 ora
Religie 1 ora
Biologie 2 ore
Sport 1 ora
Muzica/desen 1 ora
Logica 1 ora
Dirigenție 1 ora
Geografie 1 ora

| SoyAmi a răspuns:

Depinde de ce iti place tie sa faci si ce vrei sa faci pe mai departe.Nu sunt in masura sa iti zic mai mult, dar te poti interesa la liceul la care vrei sa dai.Plus, daca esti indecis, scoala ta ar trebui sa aiba un psiholog care poate efectua niste teste de cariera/personalitate care te pot ajuta.
Mult succes la admitere!