| Alisoη a întrebat:

Ce alegeti dintre un liceu teoretic si unul tehnic? De ce?
Eu inclin spre un liceu teoretic chiar daca se spune ca de la unul tehnic iesi cu o meserie, o calificare.Am de gand sa dau la profil uman specializare filologie si sa urmez o facultate de litere.Ce spuneti?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu vă amăgiţi cu acel liceu tehnic.
Nu ştii nici o meserie după un liceu tehnic. Se mai şi cheamă că eşti tehnician.
Cel mai corect ca să înveţi o meserie este o şcoală de meserii. Aşa cum se făcea pînă prin anii 1965.
Dar, nota bene, Şcoala de meserii nu este liceu. Nu dai BAC după aceasta.
Dacă vrei şi liceu îl faci la seral sau o altă formă de învăţămînt liceal.

| valentingb a răspuns:

Daca esti sigura ca vei lua Bacalaureatul, mergi la teoretic, materia va fi mult mai usora. Chiar daca vei aprofunde de exemplu limba romana si istoria, nu se pot compara cu fizica si chimia de la tehnic.
Daca nu esti sigura de BAC sau de putere financiara pentru a merge la facultate, mergi la tehnic, si nu doar atat, dar invata bine, mergi la un liceu unde stii ca facicarte si practica. Eu sunt electronist dar n-am vazut in viata mea un condensator sau o dioda. Sper ca intelegi ce spun, poti iesi cu o meserie sau poti iesi de tot.
Indiferent unde mergi, invata bine, nu mai merg lucrurile cum mergeau odata.

| Niiiicu a răspuns:

E mult mai bine la teoretic, chiar daca nu ai parte de practica cel putin cand iesi nu iti va fi rusine sa deschizi gura, si apoi daca dai la litere nu te ajuta deloc liceul tehnic.numai binewinkinghappy