| alice2 a întrebat:

Eu sunt la liceu la filologie si as vrea sa urmez Facultatea de Astronomie.Credeti ca am vreo sansa sa urmez aceasta facultate chiar daca eu acum sunt la un liceu cu profil uman?

Răspuns Câştigător
| animagus a răspuns:

Nu exista la noi facultate de Astronomie. Mai mult decat atat, de fapt de ce doresti sa faci o "facultate de Astronomie"? Ce te intereseaza? Sa te faci astronaut happy? Nu ai nici o posibilitate sa ajungi vreodata in spatiu. Sa "construiesti" nave spatiale? (Trebuie sa dai l Facultatea de Inginerie Aerospatiala - Universitatea Bucuresti). Sa studiezi teorii cosmologice trebuie sa dai la Fizica. Iti plac pur si simplu stelele? Te poti face mai bine scriitor (tot esti la filologie), sau jurnalist si sa te specializezi pe ceea ce tine de explorarea spatiului extraterestru (dar nu stiu unde ai putea lucra in domeniul asta in presa romanesca). Deci raspunsul la intrebarea ta este o alta intrebare: de ce ti-ai dori sa dai la "Astronomie". Ce-ti doresti de fapt sa faci?

| DanielaDanilisin a răspuns (pentru animagus):

Si ce daca in Romania nu exista o facultate de astronomie
In primul rand nu e spus ca el trebuie sa invete in Romania poate sa invete in ce tara isi doreste.
In al doilea rand nu trebuie sa il descurajezi ca:nu prea ai sanse...da de unde stii tu ce capacitati are el ca sa poata ajunge in univers sau nu
In al treilea rand sa fii astronom si sa fii astronaut sunt lucruri cu totul diferite
Si in al patrulea rand nu e atat de simplu sa spui unui om sa-si schimbe profesia... daca tu nu esti pasionat de astronomie asta nu inseamna ca altii nu sunt.
Doar cu un lucru sunt de acord cu tine si anume cum vrei sa fii astronom daca nu ai ales profilul real...astronomia ii doar 10 procente restul e matematica, fizica, chimie, biologie si daca pe tine lucrurile acestea nu te atrag atunci astronomia nu e pentru tine

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In astronomie se pot afirma cei tari la matematica. Ea nu este doar poveste despre stele, ci implica multe calcule specializate si rezolvari de probleme.

| lily09 a răspuns:

Pai nu prea te vad... dar incercarea moarte n-are...bafta

| Walkirya a răspuns:

Da, normal ca poti sa dai.atata tot sa te interesezi ce examen se da ca poate ai nevoie de exemplu de mate intensiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum ti s-a raspuns si mai inainte, nu exista o astfel de facultate. Astronomia se studiaza fie in facultatile de Matematica, fie in cele de Fizica. Pentru a face din astronomie o meserie, ai nevoie de temeinice cunostinte de matematica superioara. Insa daca esti intr-adevar pasionata de acest domeniu, poti deveni un bun atronom amator. Din "fericire" pentru tine si pentru alti pasionati de acest domeniu, exista cursuri de initiere in astronomie (de exemplu la Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu" din Bucuresti).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta. Orice e posibil daca iti place. Nu te gandi la ce stii/ poti, ci la ce iti place sa faci. Capeti experienta in timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambitia si dorinta te vor conduce pe calea succesului

| laurentiu80 a răspuns:

Daca stai la bloc, sunt foarte putine sanse sa vina inapoi, am crescut si eu pisici la bloc si toate care au fugit nu s-au mai intors. Poti sa o cauti, poate o gasesti, o paste multe pericole, mai ales daca in zona sunt maidanezi.