| Sergiu001 a întrebat:

Ce animale salbatice traiesc in Romania si sunt folositore omului.
Daca cineva ar putea sa imi spune si de ce acel animal este folositor omului mi-ar fi de mare ajutao.

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Deci cainele e animal domestic. Intrebarea era despre animale salbatice happy

| AllmaGirl a răspuns:

In tara noastra, in grainile zoo, in conditii foarte proaste, traiesc cam orice animale salbatice iti imaginezi si ii sunt folositoare patronului care ia bani de la oamnenii care vor sa vada animale cum nu au mai vazut... Dar daca te referi la cele ce traiesc aici natural cred ca serpii din Delta sunt ceva...sunt mititei si se hranesc cu soarecii care incurca omul in diverse activitati, serpii de acolo fiind fricosi si fugind de om

| vatco a răspuns:

Singurele animale salbatice folositoare omului sunt animalele care se vaneaza pentru carne, exemplu porcul mistret, caprioare.mai sunt cele folosite in gradini zoologice folosite pentru expozitie, gen lupul ursul, capra negra.

| y0nutz3ly a răspuns:

Vultpi,animale din astea care sunt vanate de vanatori

| aaandreeasss a răspuns:

Intra pe wikipedia si iti arata muuuulte informati. VREAU FUNDa

| MaraciucaSefu a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere

| MaraciucaSefu a răspuns:

Da, dar totusi n-o poti compara un animal salbatic cu un animal domestic...