| luby a întrebat:

Ce animale salbatice cunoasteti daunatoare omului si agriculturii?

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce animale salbatice cunoasteti daunatoare omului?=insecte diverse, diverse mamifere, diverse reptile, pești de exemplu rechinii, diverse animale marine, șamd
Ce animale salbatice cunoasteti daunatoare agriculturii?==animalele sălbatice se hrănesc și mănâncă și plante cultivate...
Mai sunt și paraziții plantelor, (ciuperci parazite -dar ciupercile sunt trecute la plante-), șamd.

Bănuiesc că este temă pentru școală și nu încurajez așa ceva.

| luby explică (pentru MMihai):

Nu este tema pentru scoala am pus asa pur si simplu ca tot auzeam de ursii aia care tot ataca oamenii.

| MMihai a răspuns (pentru luby):

Urșii mănâncă și oameni.
A fost secetă și nu prea au avut ce să mănânce în pădure.
Caută cu Google ce te interesează.

| dracu14 a răspuns:

Lenesii

| cezarelzaharel a răspuns:

Omul.

| luby explică (pentru cezarelzaharel):

Sunt de accord, dar animale care stau in 4 picioare

| cezarelzaharel a răspuns (pentru luby):

Da dar nu ii musaiwinking

| Xtasy_Marshal_1992 a răspuns:

Depinde, sa fie daunatoare in acelasi timp si omului si agriculturii ( ca se cam leaga bot in bot )

| AndreeaBianca2012 a răspuns:

Porcu mistret, ursu, caii salbatici si nu mai imi vine nimic...

| miky0010 a răspuns:

ARICII sun vanatori lacomi ce se hranesc cu melci, viermi, rame si alti daunatori agricoli.
• BONDARII contribuie la fecundarea plantelor.
• BROASTELE RAIOASE, DE APA SI TESTOASELE inhata cu limba lor omizi, melci, muste, etc.
• CARTITELE consuma zilnic cantitati mari de larve, viermi, coropasnite, furnici. Un gospodar iscusit si practic isi populeaza ogoarele sale cu cartite;
• LILIECII se hranesc cu insecte zburatoare;
• NEVASTUICILE sunt dusmani de moarte ai soarecilor de camp
• SERPII vaneaza cu usurinta soareci si insecte;
• SOPARLELE cenusii si verzi (gusterii) rapun melci, viermi, omizi, gargarite;
• PASARILE, aproape de toate felurile, starpesc omizile, soarecii, insecte. Cucul mananca circa 100 de omizi pe ora iar o pereche de grauri mananca intr-o luna aproape 1 milion de oua de fluturi.
• CARABUSII vaneaza larve si oua de insecte, omizi si gandacei;
• BUBURUZELE, COCCINELA se hranesc cu paduchi de frunze.