| anonim_4396 a întrebat:

Ce ați alege între a pleca in străinătate după bac si urmarea unei facultăți acolo sau terminarea unei facultăți in Romania si după aceea plecat in străinătate.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Este recunoscuta mai bine o facultate straina, dar tot de tine depinde cat de mult inveti si cum te pregatesti. Asta e prima greseala, cand ai asteptari de la un sistem de invatamant, speri ca faci o facultate si ajungi "cineva". Complet gresita mentalitatea, facultatea iti deschide niste portite, te mai caleste la minte si cam atat, in rest tu alegi daca profiti de diploma aia si inveti pe branci 10 ore pe zi, sau stai si astepti sa iei diploma dupa care iti depui dosarul la ocuparea fortei de munca... valabil pentru orice sistem de invatamant.

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Sa fac facultatea in străinătate. Exista șanse sa nu poată fi recunoscute studiile de aici sau sa fie nevoie sa dau echivalari, deci ar fi mai sigur așa.

| DarthNiger a răspuns:

Din pacate, studiile din strainatate primeaza fata de cele din tara noastra si ofera mai multe sanse, iar daca doresti sa ai studii superioare si sa urmezi o cariera care necesita studii superioare atunci facultatile straine sunt alegerea cea mai buna deoarece asta iti ofera recunoastere si in alte state nu numai in Romania decat cele din tara noastra care nu iti ofera decat recunoastere in Romania si poate in unele state care au sistemul de invatamant echivalent cu al nostru.