| georgiana967 a întrebat:

Ce carte imi recomandati din opera lui Oscar Wilde? sustineti-va raspunsul.

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Lumea stie multe despre opera care l-a adus pe banca acuzatilor pentru ca ar fi intretinut o relatie cu un fiu de nobil. Este vorba de Portretul lui Dorian Gray. Este o carte interesanta, o idee noua si plina de mister la aceea epoca. In schimb, se pare ca totusi, cea mai importanta opera a sa este in versuri -"Balada inchisorii din Reading", pe care a scris-o pe vremea cand era inchis in aceasta inchisoare, tocmai din cauza relatiei gay pe care o avea.
Pot sa spun ca atat cartea Portretul lui Dorian Gray cat si povestile (cum ar fi Printul fericit) sau balada au un numitor comun - sunt mai triste si mai introspective decat multe alte carti scrise in aceea perioada. Iti recomand sa citesti Wilde si sa ne spui tu care din opere ti-a placut mai mult, si de ce.

| mihaibrasov a răspuns:

Printul fericit happy. Depinde si ce varsta ai. E mai mult pentru cei mai mici, dar e emotionanta totusi.

| NickiMinaj a răspuns:

Presupunand ca prin carte intelegi roman, Portretul lui Dorian Gray. Pentru ca e singurul (oricum e genial).

| VladestepeTPU a răspuns:

"Salome" sau "Prinţul fericit".

| hasadia a răspuns:

Iti pot recomanda "portretul lui Dorian grey "
este o carte foarte buna o recomand, citind o ai sa vezi unde duc faima si frumusetea, ai sa vezi cum un om se poate schimba radical dintr-o fiinta umana intr-o bruta,
la baza ei sta citatul : " ai grija ce iti doresti ca s-ar putea intampla''
super carte