| ♥•ßyencuţa•♥ a întrebat:

Ce carti imi recomandati, tinand cont ca sunt in clasa a saseahappy. Multumesc anticipat. >Fundita8-

Răspuns Câştigător
| LeMotán a răspuns:

In primul rand vreau sa te felicit ca iti mai faci timp si sa citesti!
Primele care mi-au venit in minte sunt cartile lui Mark Twain - Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Print si cersetor;
alte carti frumoase:
Jack London - Colt-Alb, Chemarea Strabunilor;
Charles Dickens - Oliver Twist, Poveste De Craciun;
Hector Malot - Singur pe lume;
Jules Renard - Morcoveata;
Lewis Carroll - Alice In Tara Minunilor;
Johanna Spyri - Heidi;
Alphonse Daudet - Piciul;
Lyman Frank Baum - Vrajitorul din oz;
Carlo Collodi - Pinocchio;
Jonathan Swift - Calatoriile lui Gulliver;
Daniel Defoe - Robinson Crusoe;
Rudyard Kipling - Cartea Junglei, A Doua Carte a Junglei;
Alexandre Dumas - Cei Trei Muschetari;
Basmele Fratilor Grimm;
Jules Verne - Ocolul Pamantului in 80 de zile, Cinci saptamani in balon, Un oras plutitor, Copiii capitanului Grant, 20. 000 de leghe sub mari etc.

8 răspunsuri:
| adutzadragutza a răspuns:

Salut si eu sunt in clasa a 6-a si eu iti recomand ceva foarte frumos.
Mara
Schite de i-l.Caragiale
Panza de paianjen
Pe aripile vantului
Insula Misterioasa de Jules Vernes
sunt superbe astea funda confused

| robygabitzu1997 a răspuns:

Iti recomand:
-La Medeleni
-mai multe povesti de Jules Verne

| VladestepeTPU a răspuns:

Hmmm, şi eu sunt a VI a şi îţi recomand să citeşti orice scris de Jules Vernes, Ion Luca Cargiale, Ilyada, Odissea, Ioan Silavici şi Mihail Sadoveanu pentru că o să vă pună să faceţi demonstraţii de apartenenţa la gen/specie mai ales dacă eşti la olimpiadă trebuie să faci multe demonstraţii.
^^

| Seniorithabebi a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 6-a ( ce coincidentahee hee ) hmmmm : la medeleni si daca vrei iti dau si rezumatu;

| corina977 a răspuns:

Pe aripile vantului, cismigiu&company, elevul dima dintr-a saptea, romanul adolescentului miop, nazdravaniile lui nastratin hogea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciresarii de Constantin Chirita

| ĺuЂĺřξ a răspuns:

Jules Verne-2 ani de vacanta

| amfibianx a răspuns:

Singur pe lume de hector malot
corigent la limba romana de ion minulescu