| oVeveritzaDulcexD a întrebat:

Ce carti imi sugerati de citit (clasa a V-a)? Va rog fara Ciresarii, Morometii, Colt Alb, Print si cersetor.

Răspuns Câştigător
| Andreea14Bianca a răspuns:

Secretul multumiri - e vorba de o fata care e saraca si are o matusa rea pe care o face sa devina cea mai buna femeie din sat happy:X si tot felul e super frumoasa eu acum sunt la cartea a trea

Cronicile din narnia- si alea le-am citit e si film e super
Ordinul secret al fetelor de pe strada caramel- titlu lung e vorba de 5 prietene care descopera ceva in satul lor si ajung in orasul caramel si e chiar frumoasa.

29 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Grigore Bajenaru:''Cismigiu and comp''

| Artemisia a răspuns:

Buna!
Eu iti recomand seria Harry Potter de J K Rowling.
Cartiile sunt fantastice.
Colectia este formata din:

Vol. 1 Harry Potter si Piatra Filozofala
Vol. 2 Harry Potter si Camera Secretelor
Vol. 3 Harry Potter si Prizonierul din Azkaban
Vol. 4 Harry Potter si Pocalul de Foc
Vol. 5 Harry Potter si Ordinul Phoenix
Vol. 6 Harry Potter si Printul Semi-Pur
Vol. 7 Harry Potter si Amuletele Mortii

Merita citite, mai ales ca tu esti la varsta la care ai rabdare sa le citesti.

Si iti mai recomand si seria Amurg de Stephanie Meyer.

Vol. 1 Amurg
Vol. 2 Luna Noua
Vol. 3 Eclipsa
Vol. 4 Zori de Zi

Nu te lua dupa cei care zic sa te uiti la filme, cartile sunt mult mai bune, se descriu personajele, sentimentele, actiuniile...Sunt momente de suspans, o sa fie mult mai interesant decat sa mergi sa vezi filmul la cinema, mai bine mergi la biblioteca.

| SugarAndSpice a răspuns:

In general eu citesc carti fantasy mai cunoscute(Harry Potter si Twilight), dar si mai puin cunoscute precum Atherton(are trei volume, fiind bogate in aventuri si mistere). De asemenea poti opta pentru seria Familia Puhoi( este oarecum asemanatoare cu familia Addams). Daca preferi insa clasicele, sa stii ca eu m-am apucat de Ciresarii (aventru palpitanta a sapte tinere). De asemenea exista si La Medeleni, Mara, Intoarcerea din Rai, Idiotul e. t. c. Te poti uita si pe net la niste explicatii ale acestor carti, dar nu rezumate pentru ca te vor face sa te plictisesti de carti (daca la vei citi).

| annaliana a răspuns:

Amintiri din copilarie sau Pacala

| MeUFO a răspuns:

Bună! Consultă lista de lecturi recomandate şi alege, îşi va folosi la limba română. http://www.c-cultural.ro/biblioteca%20virtuala/pdf/bibliografie-scolara.pdf Te invit şi pe http://lecturirecenzate.ro/ îţi faci o idee şi alegi. Pa pa!

| Alynutzaaa a răspuns:

Http://www.procarti.ro/......ii-a--i868

Aceasta carte e perfecta pentru clasa a 7`a :) ai cuprinsul acolo mai jos :x, daca ai cumpara cartea dintr`o librarie ar fi perfect :)!

| Ilusion :X a răspuns:

Singur pe lume, Hector Malot. O sa-ti placa.

sau [.]

Ocolul pamantului in 60 de zile.

| ZeePinkStar a răspuns:

Morometii pe cls a Va e cam mult... eu zic sa incerci print si cersetorhappy

| AlexandraR a răspuns:

Jules Verne, Daniel Defoe, Johathan Swift, Alexandru Mitru

| ĄŇÐİ a răspuns:

Buna; uite niste cari frumoase:invitatie la vals si scrisoare de dragoste amandoua de Mircea Eliade, oradul ingerilor dedumitru radu popescu si mai sunt multe... fundita?

| florina_3397 a răspuns:

Da secretul mutumirii am citit si eu si mi-a placut

| nousername4875 a răspuns:

Cartea printul fericit, fratii grimm-povesti, povesti-petre ispirescu...

| Narcissa a răspuns:

Din ciresarii si din print si cersetor am dat test la romanalaughing

Incearka Singur pe lume de hector malotbig grin

E frumm:d

Bft! Sper sa iti placahappy

| BlackEye a răspuns:

Homer -Iliada
Platon - Dialoguri
Seneca - Scrisori catre Luciliu
Biblia
Miorita
Tristan si Isolda
O mie si una de nopti

Dante Alighieri - Infernul
François Villon - Balade
Niccoló Machiavelli - Principele
François Rabelais - Gargantua şi Pantagruel
Michel de Montaigne - Eseuri
Miguel de Cervantes - Don Quijote
William Shakespeare - Hamlet
William Shakespeare - Romeo şi Julieta
William Shakespeare - Sonete
Cronicarii români - (Antologie)2
Jean de La Fontaine - Fabule
Moralistii francezi3 - (Maxime şi cugetări)
Molière (J.-B. Poquelin) - Avarul
Molière (J.-B. Poquelin) - Tartuffe
Blaise Pascal - Cugetări
Jean Racine - Fedra
Daniel Defoe - Robinson Crusoe
Jonathan Swift - Gulliver
(F.-M. Arouet) Voltaire - Candide
J. W. von Goethe - Faust
(Henri Beyle) Stendhal - Roşu şi negru
(Henri Beyle) Stendhal - Despre iubire
fratii Grimm - Poveşti
Honoré de Balzac - Eugénie Grandet
Honoré de Balzac - César Birotteau
Honoré de Balzac - Verişoara Bette
Alexandre Dumas - Contele de Monte-Cristo
Victor Hugo - Mizerabilii
Hans Christian Andersen - Basme
Nikolai Vasilievici Gogol - Revizorul
Edgar Allan Poe - Prăbuşirea casei Usher
Edgar Allan Poe - Poeme
Charles Dickens - Marile Speranţe
Jacob Burckhardt - Renaşterea în Italia
Charles Baudelaire - Florile raului; Înălţare; Remuscare…; Pisicile; Albatrosul
Feodor Mihailovici Dostoievski - Crimă şi pedeapsă
Feodor Mihailovici Dostoievski - Idiotul
Gustave Flaubert - Doamna Bovary
Gustave Flaubert - Dicţionar al ideilor de-a gata
Jean Henri Fabre - Obiceiurile insectelor
Lev Nikolaevici Tolstoi - Anna Karenina
Lev Nikolaevici Tolstoi - Război şi pace
Jules Verne - Insula misterioasă
Jules Verne - 20. 000 de leghe sub mări
Jules Verne - Copiii căpitanului Grant
Petre Ispirescu - Basme
Mark Twain - Tom Sawyer şi Huck Finn
Ion Creanga - Amintiri din copilărie
Titu Maiorescu - Critice
Stéphane Mallarmé - Poezii
Mihai Eminescu - Poezii
Ion Luca Caragiale - Momente şi schiţe
Ion Luca Caragiale - Teatru
Alexandru Macedonski - (Poezii)
Henri Bergson - Râsul
Anton Pavlovici Cehov - Doamna cu căţelul
Anton Pavlovici Cehov - Livada cu vişini
Jules Renard - Jurnal
Rudyard Kipling - Dacă
Rudyard Kipling - Cartea Junglei
Nicolae Iorga - Viaţa lui Ştefan cel Mare
Marcel Proust - În căutarea timpului pierdut
Garabet Ibraileanu - Adela
Johan Huizinga - Amurgul Evului Mediu
Tudor Arghezi - Traduceri de T. A.; Albatrosul; Pornire-n sus
Mihail Sadoveanu - Baltagul
Mihail Sadoveanu - Zodia Cancerului
George Bacovia - Poezii
Octavian Goga - Poezii
Eugen Lovinescu - Critice
Eugen Lovinescu - Memorialistica
Giovanni Papini - Un om sfîrşit
Jaroslav Hašek - Soldatul Svejk
Franz Kafka - Procesul
Matei Caragiale - Craii de Curtea Veche
Alain Fournier - Cărarea pierdută
Aldous Huxley - Punct-Contrapunct
Camil Petrescu - Patul lui Procust
Camil Petrescu - Jocul ielelor
Ion Barbu - Poezii
Lucian Blaga - Poezii
Serghei Esenin - Poezii
Ilia Ilf si Evgheni Petrov - Douăsprezece scaune
Ilia Ilf si Evgheni Petrov - Viţelul de aur
Tudor Vianu - Arta prozatorilor români
G. Calinescu - Bietul Ioanide
G. Calinescu - Enigma Otiliei
G. Calinescu - Istoria literaturii române…
Ernest Hemingway - Bătrînul şi marea
Raymond Radiguet - Nelinişte
Aleksandr Soljeniţîn - Arhipelagul Gulag
(O istorie a artelor plastice)
(O istorie a muzicii)
(O istorie a ştiinţei)
funda pls:X

| DjAnnaLove a răspuns:

Hei! Pai ai putea citi ceva "Amintiri din copilarie" sau "Vizita" de Ion Luca Caragiale happy "Harap-Alb" sau ce vrei tuhappy
Eu ti-ma dat niste exemple happy
Sper ca te-am ajutat cumva happy
Papa :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Îţi recomand să alegi din lista de lecturi pentru limba romană, îţi va fi de folos la şcoală. http://www.c-cultural.ro/biblioteca%20virtuala/pdf/bibliografie-scolara.pdf
Te invit şi pe http://lecturirecenzate.ro/ O să-ţi placă!

| angelmiki a răspuns:

Povesti cu vampiri

| nonytzu a răspuns:

Iti recomand:
-o calatorie spre centrul pamantului de Jules Verne(e cam grea cartea sunt unele cuvinte greu de rostit)
-Spargatorul de nuci de ETA Hoffmann
-Hronicul si cantecul varstelor de Lucian Blaga
-Castelu' din Carpati de Jules Verne

funda? pls:*

| ElizaSun a răspuns:

Tocmai cărţile de care nu vrei să auzi sunt lecturile clasei a 5-a. Unele le-am citit în a 3-a. Păcat că în zilele noastre toţi refuză să citească aşa ceva. Poveşti calumea, nu prostii!

| Manole_Elena_1988 a răspuns:

Pai citeste legendele olimpului eu in 4 zile am terminat o carte! Sau poate.........Ma rog eu m-am uitat pe net si am vazut acolo ce trebuie
sa citesc in clasa a 5 a

| ToraToraTora a răspuns:

Citeste Elevul Dima dintr-a saptea sau Cismigiu et Company.Amandoua sunt tari.

| deluboss a răspuns:

Citeste carti despre aventuri iti face bine da da-mi si mie funda ca te-am ajutatbig grin

| Elissa199 a răspuns:

Micul print de antoine de saint-exupery

| kiwifruit a răspuns:

Elevul dima dintra saptea, Poveste fara sfarsit(s-ar putea sa o fi citit) si alta idee n-am. sper sa-ti fi fost de folos

| CiueFatzaAi a răspuns:

Eu iti sugerez "Doi ani de vacanta" de Jules Verne! Sper ca te-am ajutat!happy

| andradah22 a răspuns:

Eu am citit Ciresarii(toate 5 ) e super! Iti recomand carti mai mai pentru 15 16 ani.Eu am 12(aproape 13)ani si am citit majoritatea cartilor recomandate pentru varsta mea... mult mai repede.Acum caut carti de Sf Fantasy, incearca-le si tu!:*

| Mihaela2011Maria a răspuns:

Legendele Olimpului

| xXYonutXx a răspuns:

Eu iti recomand Ca pestele in copac-Lynda Mullaly Hunt- si Craciunozaurul-Tom Fletcher- p.s le-am terminat pe ambele

| Anonim20034321 a răspuns:

Fram, ursul polar, Pinocchio, Degetica, Motanul incaltat, http://www.vacantanon-stop.com/