| izzi a întrebat:

Ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a te menitine la o facultate la buget si ce note trebuie sa ai la examene pentru a avea bursa?
Multumesc!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Presupun ca anul asta ai fost admis(a) la o facultate, la buget, si vrei sa stii cam cat ai de tras.
In primul rand, trebuie sa-ti iei toate examenele si sa-ti faci numarul de credite necesar pentru anul in curs.
In al doilea rand, presupunem ca acum, la admitere au fost 100 de locuri la buget. Ei, la sfarsitul anului intai, media ta trebuie sa fie in primele 100 de medii. Daca esti al 101-lea, mergi la taxa in anul II.

| Nastia a răspuns:

Trebuie sa intri la facultate cu nota 9 sau 9. 10 sau 8.90.asa iei bursa, aproape 4 milioane.

| PisicaAristocrata a răspuns:

Ai nevoie de medii cat mai mari si toate examenele date la timp. Acuma nu stiu o medie sa-ti spun, mie, unde am intrat eu, mi s-a spus ca pentru a-mi pastra bursa, in anul 1 am nevoie de cel putin 8. 50.

| Sapphire a răspuns:

Note si medii cat mai mari.