| deeeeeebora a întrebat:

Ce credeti despre Eminescu si operele lui? Va plac? Astept raspunsuri sincere.

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Eu sunt sincera.Nu imi plac.Nu imi plac poeziile in general.Nu imi place romantismul.Am citit pozeiile lui mai mult din obligatie decat din placere.Intr-adevar e genial nu contest asta, dar nu toti inteleg profuzimea versurilor lui.Eu sunt unul dintre cei care inteleg dar nu pricep.Ba odata scrie despre femeie ca despre un idol, ba odata ii zice ca seamana cu o zeitate ba zice ca nu se merita sa-si sacrifice perfectiunea pentru ea, ba ca i-ar da nemurirea dar la final se rezgandeste si nu i-o da ca constata el ca si-a pierdut din farmec si a devenit rece.Decidete-te omule odataraised eyebrows

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

"Scrisoarea I" este de neegalat. Un text de talie universala.

| Arthur a răspuns:

Un geniu. Păcat că se citeşte din ce în ce mai puţină poezie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eminescu este un poet pe care multi il citesc dar putini il inteleg. Personal am citit nu numai poeziile lui ci si despre viata lui, studiul lui Calinescu si mai nou unele carti aparute recent scrise de renumitul eminescolog Constantin Barbu care scoate la iveala multe lucruri care nu au fost spuse niciodata, adevarul despre moartea poetului, complotul pus la cale pentru uciderea lui si multe altele.

| Vizitiul a răspuns:

Eminescu este un poet universal. Izolarea sa e conditia geniului singur printre oamenii obisnuiti. Geniile sunt solitare, nu pot trai intr-un spatiu stramt, de unde vastitatea cadrului romantic in intindere si inaltime. "Poezia cu genii este intotdeauna si o poezie cosmica" spunea George Calinescu.
Asa incepe poezia "Venere si Madona", scrisa in 1870. Eminescu a fost un maestru neegalat al poeziei, si a dovedit o sensibilitate si o profunzime deosebita la poeziile de dragoste. Printe celebrele sale poezii amintim: De cate ori iubito?, Dorinta, Venere si Madona, Craiasa din povesti, De ce nu-mi vii, Departe sunt de tine, Fat Frumos din tei, Floare albastra, Inger de paza, Iubind in taina, Luceafarul, O, ramai, Pe langa plopii fara sot, Sara pe deal

| Victoria a răspuns:

Da. Foarte mult. Indeosebi Luceafarul si Memento Mori.

| medex3 a răspuns:

Mihai Eminescu a fost un geniu al neamului Romanesc.Acesta a putut lega cele doua forme care predomina intr'o poezie: iubirea si natura. A stiut cum sa faca versuri si cum sa -si exprime fiecare sentiment in poezie.

| User a răspuns:

N-am la mine placuta aia 18+. deci mai bine tac.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Eminescu este poetul meu preferat, imi plac foarte mult operele lui si le citesc cu drag.

| alina_4026 a răspuns:

Sincer sincer imi place foarte tare mai ales poezia "o ramii"

| usernamemada a răspuns:

Eminescu e in general supraapreciat. Orice cuvant pe care l-a zis el e oricum rasturnat in toate directiile astfel incat sa releve faptul ca el a vrut sa spuna altceva. Operele sale sunt in general filozofice si in majoritatea exista un om care aspira spre absolut...cu toate astea profesoara mea de romana ne spune tot timpul ca noi suntem batuti in cap si nu avem cum sa il intelegem din moment ce numai intelectualii o fac; in principiu imi place "Glossa", in rest nu prea am ce zice.

| justme85 a răspuns:

Stiu toti il iubesc pe Mihai eminescu.toti il citesc si sunt, super incantati de poeziile lui. Dar ce ma derajeaza de ce nu spun si in cartile elevilo de ce a murit marele poet national.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eminescu a fost foarte important pentru Romania.Ne-a incantat cu poeziile si povestile lui. Eminescu este foarte renumit in lume pentru poeziile lui Exemplu:Germania, Austria, Cehia si multe alte tari. Mie imi place foarte mult. El a fost unul dintre cei mai mari poeti ai europei.

| CB a răspuns:

Desi nu sunt mare fana Eminovici pot spune ca a fost un geniu al poeziei. Apreciez si pot spune ca ma incanta modul prin care isi exprima sentimentele cu ajutorul unor simple cuvinte.Cateodata e dificil sa exprimi ceea ce simti si pentru asta fiecare isi gaseste intr-un mod sau altul foarma de a le exprima. Eminescu a excelat in acest capitol prin intermediul poeziei. Un cantec sentimental necantat, citit sau poate vazut ca un tablou al unui sentiment ascuns si neinteles...

Opinia mea happy

O zi buna! =)

| lavinia_8153 a răspuns:

Mircea eliade este cel mai profund poet, asta fara nici un dubiu, dar maestru al poeziei castiga detasat Eminescu. daca observati in ''sarmanul dionist'' la sf, faptul ca a crezut pentru o secunda ca este Dumnezeu, l-a prabusit la pamant. e tarelove struck mai ales ca si invat la un liceeu care ii poarta numele:*

| danutizku a răspuns:

Sal miriam pai eu cred ca eminescu a fost f imporatant pentru Romania. Dar nici eu n-am prea citit Eminescu.pana acum 2 saptamana.Am citit luceafarul si chiar mi-a placut iar in timpul liber am mai citit.pana atunci stateam zi si noapte in baruri dar acum nu mai stau chiar atata