| GabryeluL a întrebat:

Ce diferente sunt intre Homo sapiens si cimpanzei? E o diferenta totala de genetica?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Diferentele sunt foarte mari. Facem parte din linii evolutive diferite. Ai aici un articol, dar e stiintific si trebuie sa ai cunostinte ca sa il intelegi:
http://genome.cshlp.org/content/15/12/1746.full

| GabryeluL explică (pentru SkyPilot):

Eu trebuie sa zic daca e adevarat sau fals : Intre Homo sapiens si cimpanzei exista o diferenta totala genetica foarte mare, de aproape 100 %.

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Dimpotriva, 98.77% suntem identici :) Ai sa gasesti in acest articol:
http://scholar.google.ca/......cholar_url

| GabryeluL explică (pentru SkyPilot):

Dar unde gasesti site-urile astea? laughing

| SkyPilot a răspuns (pentru GabryeluL):

Le caut cu google. Nu sunt biolog, lucrez in IT.

| chakra8 a răspuns:

Strucutra micro-/macromoleculara a cromozomilor e diferenta.

| GabryeluL explică (pentru chakra8):

Eu trebuie sa zic daca e adevarat sau fals : Intre Homo sapiens si cimpanzei exista o diferenta totala genetica foarte mare, de aproape 100 %.