| Alexnoname a întrebat:

Ce este ca specie literara "Penes curcanul"?

Răspuns Câştigător
| andrei1237 a răspuns:

Penes Curcanul este o balada culta. Sper ca te-am ajutat! Te-am pupat!

8 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Balada culta

| Ellena20 a răspuns:

"Penes curcanul" de Vasile Alecsandri este o opera epica in versuri, fiind ca specie literara balada happy

| Alexnoname explică (pentru Ellena20):

Iti dedeam funda dar ai spus ca este opera epica desi nu este

| Ellena20 a răspuns (pentru Alexnoname):

Este opera epica!
Balada apartine operei epice!
Exista opere epice in versuri sau in proza. Intereseaza-ta!

| Alexnoname explică (pentru Ellena20):

Da, dar la mine in carte stii ca sunt niste supuncte si unul dintre ele este acesta :''- sa dovedesti intelegerea continutului textului liric.'' asa scrie

| Ellena20 a răspuns (pentru Alexnoname):

Se refera la tenta de lirism, de aceea sunt folosite versuri.
Intreaba un profesor de romana.
Aceasta opera apartine genului epic!

| FlaviusDaniel a răspuns:

Balada culta

| MadalinaDirectioner a răspuns:

Din cate stiu este o balada.