| deniioana a întrebat:

Ce este derivarea parasintetica? Si nume de agent la derivare?

Răspuns Câştigător
| gohsty a răspuns:

Derivarea parasintetica e atunci cand un cuvant are si sufix(termiantia de la sfarsitul cuvantului) si prefix(cea de la inceput) de ex: impadurit = im(prefix) padur(de la padure ) +sufixul it
iar nume de agent, e o terminatie a sufixului care determina o persoana.ai multe...cum ar fi :sufixul "-agiu" cu care faci :camionagiu(autorul actiunii este camionagiul(pers)) mai ai sufixul "-tor" cu care formezi cuv judecator(; pers care judeca) etc.sunt multehappy
funda? apropo ai inteles?:*

| deniioana explică (pentru gohsty):

Da mersi mult:*

| gohsty a răspuns (pentru deniioana):

Yeees mi-am indeplinit scopul in viatalaughing ce bine predau.sunt mandra de minelaughing t rog nu aplaudarolling on the floor cu placere si mersi d funda d t ajutam si fara ea:*:*

| GosaEduard a răspuns (pentru gohsty):

Mersi mult

5 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Heyhappydeci derivarea parasintetica e derivarea care contine afixe(si sufiexe si prefixe)de exemplu: imperechere: (pref)im+(cuv de baza)pereche+(sufix)re
-derivarea parasintetica este un mijloc intern de imbogatire a vocabularului
De cele mai multe ori, sufixele conferă cuvintelor nou-create o anumită valoare semantică şi morfologică, ceea ce ne permite să clasăm derivatele realizate cu ajutorul lor în câteva categorii mai importante, după cum urmează:

– Nume de agent (care denumesc pe autorul unei acţiuni, pe cel care îndeplineşte o funcţie sau exercită o meserie etc.). Exemple de astfel de derivate: muncitor, croitor, cizmar, lăutar, laptagiu, reclamagiu, complotist, fotbalist şi altele.

| DND a răspuns:

Cuvintele formate, în acelaşi timp, cu un prefix şi un sufix se numesc derivate parasintetice. Daca vrei sa afli si despre nume de agent la derivare cauta aici http://ebooks.unibuc.ro/filologie/dominte/8-1.htm