| wagen a întrebat:

Ce este mediatoarea unu triunghi?

Răspuns Câştigător
| AdyutzZz a răspuns:

Dreapta perpendiculara pe mijlocul laturii unui triunghi. daca vrei sa aflii mai multe intra aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Mediatoare sper ca te-am ajutat(funda?=)) )

3 răspunsuri:
| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Mediatoarea este dreapta perpendiculara pe o latura dusa prin mijlocul acesteia. Orice pct de pe mediatoarea unui segment este egal departat de capetele segmentului.Mediatoarele unui triunghi sunt concurente; pct lor de intersectie este in centrul cercului circumscris triungihului.

| lila36 a răspuns:

Mediatoarea este dreapta perpendiculara pe o latura dusa prin mijlocul acesteia. Orice pct de pe mediatoarea unui segment este egal departat de capetele segmentului.Mediatoarele unui triunghi sunt concurente; pct lor de intersectie este in centrul cercului circumscris triungihului.

| ZuZZZZuuuUUuuu a răspuns:

Dreapta perpendiculara dusa prin mijlocul acestuia.

Întrebări recente